«Eesti roimad Andres Anveltiga». Noore mõrtsuka Aleksandr Šmõgini hingel on kolm jõhkrat mõrva
Inimene tapeti kümnete tunnistajate silme all Pärnu reisirongis

Dagmar Lamp, Andres Anvelt

FOTO: Konstantin Sednev / Postimees / Scanpix

1998. aasta 25. septembril sõitsid Tallinnast Pärnusse mitmed inimesed, kuid üks neist sihtpunkti ei jõudnud. Mis aga kõige kurioossem ja võikam – tema mõrva tunnistasid kümned inimesed, kuid mitte keegi ei sekkunud ega teavitanud politseid.

Laiba leidis järgmisel hommikul rongijuht Mihkel Kääro, kes avastas, et tualetiuks ei avane. WCst leiti umbes 33-aastase Edgar Sammali laip, kelle kehalt leiti 40 torke- ja lõikehaava peas ja kehas. Lisaks oli talle õhkrelvast tulistatud kümme lasku pähe ja näkku. Käel oli vapikujuline tätoveering. Jalalabadele kirjutatud lause: «Nad on väsinud õnne otsimast.»

Ta polnud purjus ega pilves, surm saabunud eelmisel õhtul 7-8 vahel. Tamburist leiti ka vereplekke.

Politsei tegi kindlaks, et tapmine toimus rongis. Uurimise käigus leiti tunnistajad, kes olid ohvri ja mõrvaritega olnud samas rongis. Nad nägid, kuidas üheksa erinevas vanuses noormeest jõid viina, nende käes nähti nuge ja külmrelvi. Viinavõtu käigus tõusis bravuurikus, kamp hakkas tüli norima üksinda istunud mehega. Ta kisti tamburisse ja hakati seal peksma. Mingil hetkel tõmbas ta lahti tamburi uksed ja kutsus inimesi appi, aga keegi ei reageerinud – vagunis oli inimesi 15.

Tunnistajate ütluste kohaselt oli selge, et osad poisid olid Pärnusse teel esimest korda. Nii kontrolliti järgmisel päeval väljuvaid ronge ja leiti kolm eelmisel õhtul Edgar Sammalit peksnud kamba liiget, nende hulgas ka Aleksandr Šmõgin, kes osutus kamba juhiks.

Uurija Peeter Paisuots on meenutanud: «Ta oli hästi viisakas, korrektne, nägi hea välja. Soliidne. Võiks isegi öelda – intelligentne. Kui satuks sünnipäeval temaga ühe laua taga istuma, siis enamus selle seltskonna prouasid ütleksid, oi milline kena ja viisakas noormees.»

Kuula saadet, et lähemalt kuulda, kuidas asjalood toona lahti rullusid.

Külas on täna taas Tanel Tiks Sisekaitseakadeemiast, kes toona Šmõgini kuritegusid uuris.

Tagasi üles