Raamatute puhastamise juhend algajale

FOTO: pexels.com

Mida teha siis, kui raamat on saanud kannatada või on määrdudnud? Kuidas raamatud taas puhtaks saada? Siin on mõned soovitused raamatute puhastamiseks.

1. Mustus

Nähtav mustus ja tolm võib paberit kahjustada ja meelitada ligi putukaid. Kasutage tolmu eemaldamiseks vaakumvooliku pehmete harjastega kinnitust. Peenemate lehekülgede jaoks eemaldage lahtine mustus kuiva lapiga, mõne vanema riideesemega või pehme pintsliga. Kindlasti jälgige, et vahendid ei oleks lõhnastatud ega värvitud. Kui mustus on sattunud raskelt ligipääsetavasse kohtadesse, siis kasutage selle eemaldamiseks näiteks hambaharja, kirjutab bookriot.

2. Plekid

Kergete plekkide puhul kasutage tavalist kustutuskummi, hõõruge kustutuskummi alati ühes suunas, sest nad on erakordselt murenevad. Abebooks soovitab plekke puhastada ka vaseliini sisaldava lapiga ja hõõruda seda pleki sisse.

3. Nahk

Kui teil leidub raamaturiiulis mõni nahast valmistatud raamat, siis puhastage seda nagu tavalist raamatutki, kui ta on aga endiselt määrdunud, siis naha puhastamiseks kasutage väikest kogust sadula seepi (naha puhastamiseks mõeldud seep) ja puhast, kiuvaba lappi. Mõned inimesed õlitavad oma nahast raamatuid, et õli neid kuivana hoiaks, kuid restauraatorid seda enam ei kasuta, sest pole tõendeid selle kohta, et see pikendaks raamatu eluiga ja see võib viia lehekülgede värvuse tuhmumiseni.

Need on raamatute puhastamise põhietapid ja seda peaksite tegema vähemalt kord aastas – sagedamini juhul, kui raamatud asuvad niiskes kohas ja puutuvad kokku liigse tolmuga, mis on tingitud kas lemmikloomade või inimeste tegevusest.

Tagasi üles