P, 5.02.2023

JÄRJEJUTT ⟩ Lugu põgenevast juudi ärimehest, kes ei näinud välja nagu juut

Raamatuportaal
Lugu põgenevast juudi ärimehest, kes ei näinud välja nagu juut
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
10. november, 1938. "Kristallöö" järgne päev Berliini tänavatel.
10. november, 1938. "Kristallöö" järgne päev Berliini tänavatel. Foto: AP Photo/File/Scanpix

Kuku raadio selle nädala järjejutuks on katkendid Ulrich Alexander Boschwitzi romaanist «Reisija». Loeb Priit Rand.

«Üle elada tähendab ületada. Pole mingi kunst kukkuda esimesse liustikulõhesse, kunst on jõuda üle mägede. Elamise juurde kuulub julgus.»

Ulrich Alexander Boschwitz, «Reisija».
Ulrich Alexander Boschwitz, «Reisija». Foto: Raamat

Berliin, november 1938. Sünagoogid on põlema süüdatud, juutide ärid ning kodud rüüstatud. Tänavatel, kus õhk on teadmatusest ja hirmust raske, patrullivad juudi mehi jahtivad natsijõugud. Ärimehest Otto Silbermannist on üleöö saanud ebasoovitav isik, kes püüab ühtäkki vaenulikuks ja võõraks muutunud kodumaalt põgeneda. Oma meeletul teekonnal läbib Otto kaosesse langeva Saksamaa ja kohtab nii uue režiimi vastaseid kui ka neid, kes Adolf Hitleri maailmanägemusele kogu hingest kaasa elavad.

23aastane Ulrich Alexander Boschwitz kirjutas «Reisija» hämmastava kiirusega 1938. aastal, kristalliöö õuduste järelkajas. Vahetu, intensiivne, hitchcockiliku elegantsusega pinget kruviv ja kafkaliku absurdihuumoriga vürtsitatud romaan vajus 80 aastaks unustusehõlma. 2018. aastal taasavastatud teosest sai kohe rahvusvaheline bestseller. 2021. aasta parimate raamatute hulka valisid selle The Times, The Guardian, Financial Times, Times Literary Supplement, Star Tribune jpt.

Märksõnad
Tagasi üles