L, 10.06.2023

IMELUGU ⟩ 39-aastaselt lugema õppinud naine on nüüd viljakas kirjanik

Linda Pärn
, raamatuportaali toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Karen Woods.
Karen Woods. Foto: William Lailey / SWNS / Scanpix

Viljakas autor, kes õppis lugema ja kirjutama alles 39-aastaselt, loodab inspireerida teisi üle neljakümneaastaseid naisi oma unistuste nimel pingutama.

53-aastane Karen Woods ütleb, et ta elul oli kehv algus. Tema vanemad läksid lahku ja tema tegemiste vastu huvi ei tundnud. Ta kasvas üles sotsiaalmajas, tegi koolist enamasti poppi ja ei suutnud õppimisele keskenduda. Kui Karen jäi 15-aastaselt lapseootele, jäi ka kool pooleli. Paraku sündis tema esimene laps surnult.

Aastaid töötas Karen koristajana ja kui ta oli 39, pakuti talle ametikõrgendust. See aga tähendas ühtlasi töökirjadele vastamist. Nõnda tuligi naisel lugemine ja kirjutamine lõpuks selgeks saada ja läks täsikasvanute kirjaoskuse kursusele. Kursuse lõpus nõutava testi läbis ta teisel korra. Üllatuslikult selgus aga, et kirjutamine tuleb Karenil hoopiski päris hästi välja.

«Kõik need vabandused ei tähenda tegelikult midagi,» rääkis Karen ajalehele The Mirror, kui oma lapsepõlve meenutas. «Kui koguda natuke enesekindlust ja enseusku, on kõik võimalik. Tunnen, et esindan kõiki neid inimesi, kes on saanud elus väga halva alguse. Tahan olla inspiratsiooniks ka neile naistele, kes arvavad, et kuna neil on lapsed, siis ei saa nad teha seda, mida tahavad. Miski pole kivisse raiutud, kui endasse uskuda. Praegu on mul käsil 27. romaan ja mu unistused pole sellega veel lõppenud. Ma kirjutan päris raamatuid päris probleemidest ja mind kutsutakse Manchesteri krimikuningannaks. Ma olen alati tahtnud krooni kanda.»

Karen Woods.
Karen Woods. Foto: William Lailey / SWNS / Scanpix

Koristajana töötades kartis Karen kogu aeg, et tööandja saab teada, et ta lugeda ei oska. Ametikõrgendust saades tulgi tema saladus välja ja kuigi ta lootis vastutusest kuidagi kõrvale nihverdada, toetas tööandja õppima minekut. Kuigi esialgu tundis Karen selle suhtes vastumeelsust, hakkas talle ajapikku lugemine tõeliselt meeldima ja tema enesekindlus kasvas. 

«Kui sain oma tõendi kätte, jõudis mulle kohale, et kõik on võimalik - ma oskan lugeda ja kirjutada täpselt samamoodi nagu kõik teised inimesed,» räägib ta, kuidas tema elus toimus tohutu murrang.

Ühel enesearengukursusel sõnastas ta oma unistuse päris oma romaan kirjutada. Kõigest kolm kuud hiljem oligi raamatu «Broken Youth» (Rikutud noorus) käiskiri valmis ja Manchesteris asuv kirjastus Empire Publications otsustas teose avaldada. Nüüdseks on ta samale kirjastusele üle andnud juba 20 teost ning HarperNorthile veel 7. Lisaks on ta kirjutanud edukaid näidendeid. 

Karen Woods.
Karen Woods. Foto: William Lailey / SWNS / Scanpix

«Panin «Broken Youthi» käsitsi paberile kirja ja pärast pidin selle arvutisse ümber trükkima. See võttis väga palju tunde, aga ma sain sellega hakkama,» naerab ta. «Saatsin lõike sellest kohalikule ajalehele ja selle peale võeti minuga kirjastusest ühendust. Kui valmis raamat esimest korda kohale jõudis, siis istusin tükk aega, hoidsin seda käes ja mõtlesin, et kuidas see saab olla minu kirjutatud lugu.»

Nüüd on Karen Woods menukas kirjanik, täiskasvanuõppe eestkõneleja ja Read Easy programmi patroon. Ta on esinenud palju teles ja käib motiveerivaid loenguid pidamas vanglates.

«Kirjutamine on minu jaoks hobi. Ma jätkuvalt koristan ja teen kõike muud, mida emad teevad. Sõlmisin just uue raamatu lepingu ja saan iga kuue kuu tagant umbes 4000 naela (4500 eurot), seega see pole praegu midagi väga erilist,» tunnistab ta ausalt. «Töötan ka koolis käitumise tugigrupis. Mulle meeldib töötada lastega, kes ei käi tavakoolis. Näen neis kõigis iseennast.»

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles