18. sajandil oli Homo sapiens justkui salapärane must kast, mille siseelu jäi väljapoole meie haardeulatust. Kui toonased õpetlased endalt küsisid, miks inimene noa haaras ja teise inimese surnuks pussitas, oli sageli vastuseks: «Sest ta otsustas nii. Ta kasutas vaba tahet valimaks mõrv, mistõttu on ta oma kuriteo eest täielikult vastutav.» Kui teadlased eelmisel sajandil Homo sapiens’i musta kasti avasid, ei leidnud nad sellest ei hinge, vaba tahet ega ka «mina», vaid üksnes geene, hormoone ja neuroneid, mis alluvad samadele keemia seadustele, mis valitsevad ka ülejäänud tegelikkust. Kui nüüdisaegsed teadlased küsivad, miks inimene noa haaras ja kellegi surnuks pussitas, siis ei rahulda vastus, et ta otsustas nii, arvatavasti kedagi. Selle asemel annavad geneetikud ja ajuteadlased meile palju üksikasjalikuma vastuse: «Ta tegi seda ajus aset leidnud nii- ja naasuguste elektrokeemiliste arengute tõttu, mida mõjutas kindel geneetiline muster, mis omakorda peegeldas igiammuse evolutsioonilise surve ning juhuslike mutatsioonide kombinatsiooni.»
Ajus leiavad aset elektrokeemilised arengud, mis viivad mõrva sooritamiseni, on kas ettemääratud või juhuslikud või segu neist kahest, kuid need ei ole kunagi vabad. Näiteks kui närvirakk edastab elektrilaengu ehk närvimpulsi, võib tegu olla ettemääratud reaktsiooniga välistele ärritajatele või siis suvalise sündmusega, näiteks mõne radioaktiivse aatomi spontaanse lagunemise tulemusega. Kumbki võimalus ei jäta ruumi vabale tahtele. Otsused, milleni jõutakse läbi biokeemiliste sündmuste ahelreaktsiooni, kus iga järgmise sündmuse määrab eelmine, ei ole kindlasti vabad. Otsused, mis tulenevad aatomisisestest juhuslikest äpardustest, ei ole samuti vabad – need on lihtsalt juhuslikud. Kui juhuslikud äpardused ühinevad ettemääratud arengutega, kaasnevad sellega küll tõenäolised tulemused, kuid ka see ei ole sama, mis vabadus.
Eeldame, et me ehitame roboti, mille protsessor on ühendatud radioaktiivse uraanikamakaga. Kui robot peab otsustama kahe valikuvõimaluse vahel – näiteks, kas vajutada parempoolset või vasakpoolset nuppu –, loeb robot kokku viimase minuti jooksul lagunenud uraaniaatomid. Kui tegu on paarisarvuga, vajutab see parempoolset nuppu. Paarisarvu korral vajutab see vasakpoolset nuppu. Me ei saa sellise roboti tegevuse suhtes kunagi kindlad olla. Kuid keegi ei nimeta seda riistapuud «vabaks» ja me ei tuleks selle pealegi, et lubada sellel demokraatlikel valimistel hääletada või seda õiguslikult vastutusele võtta.