T, 28.11.2023

Lugejamäng: kirjuta end enim mõjutanud teosest ja võida väärt raamat

Linda Pärn
, raamatuportaali toimetaja
Facebook
Comments
Foto: Shutterstock

Me kõik oleme lugenud midagi, mis on jätnud meie hinge ja mällu tugevama jälje kui ükski teine teos. Jaga oma kõige olulisemat ja Sind enim mõjutanud teost ka teistega ja osale Postimehe Kirjastuse välja antud väärt raamatute loosis.

Milline teos on Sind elu jooksul kõige rohkem mõjutanud? Oli see midagi mõtlemapanevat lapsepõlvest, inspireerivat noorukieast või elumuutvat täiskasvanueast? Ehk oli ühe teose asemel siiski mitu, mida pead oluliseks kindlasti ära märkida?

Jaga meiega oma lugemiskogemusi ja selgita, kuidas võis üks raamat Sinu maailmapilti avardada ja suunata, miks see oli just Sinu jaoks oluline. Auhinnaks on Postimehe Kirjastus välja pannud 3 Erling Kagge teost «Kõnni. Üks samm korraga» ja 3 Yuval Noah Harari «Homo Deus. Homse lühiajalugu». Võitjad selguvad loosi teel.

Pane oma mõtted kirja ja saada aadressile linda.parn@postimees.ee märksõnaga «raamatumäng». Vastuseid ootame kuni 16. juunini (k.a.). Ära unusta lisamast oma kontaktandmeid, et saaksime Sinuga võidu korral ühendust võtta. Valitud kirjad avaldatakse raamatuportaalis. Toimetusel on õigus kirju toimetada ja lühendada. Soovi korral võib autor jääda anonüümseks. 

«Kõnni. Üks samm korraga» Erling Kagge 

Foto: Raamat

Miks me kõnnime? Sest see on meie loomuses. Tahame sünnist saadik panna üht jalga teise ette, uurida ja ületada piire. Iga samm viib meid edasi, on osa avastusretkest ja annab võimaluse uue leiu üle rõõmu tunda. 

Inimesed on alati kõndinud. Meie esiisad läbisid jalgsi pikki maid ja sõnal «päevatee» oli ühene tähendus. Nüüd väljendab see mõtet, et kogu elu on üks suur rännak. 

Kust ja kuhu inimene kõnnib, mis on meie siht? Asume teele Norra seikleja ja kirgliku matkaja Erling Kaggega, kes otsib kirjanduse, filosoofia ja isiklike rännakute kaudu vastuseid küsimusele, miks on iga samm oluline.

Oma essees põimib ta ajalugu ja tänapäeva, anekdootlikke ja tõsiseid lugusid, tuues meid kahe jalaga maa peale: oluline on tunda pinda jalatalla all. Kõndimine, olemuselt aeglane tegevus, vastandub kiirele elutempole. Juba kaasaegse meditsiini isa Hippokrates rõhutas, et kõndimine on inimese parim ravi. 

Ükskõik, kas eesmärk on teha 10 000 sammu päevas, leida murele lahendus või lihtsalt loodust nautida ‒ kõnni. 

Erling Kagge on maailmarändur, kunstikoguja ja kirjanik, kes jõudis esimese inimesena maakera «kolmele poolusele»: põhja, lõunasse ja Džomolungma tippu. Ta on kirjutanud kuus raamatut, juhib Norras kirjastust Kagge Forlag ja elab Oslos. Eesti keeles on tema sulest ilmunud raamat «Vaikus müraajastul. Rõõm end maailmast välja lülitada» (2018). 

«Homo Deus. Homse lühiajalugu» Yuval Noah Harari 

Foto: Raamat

Käesolevat sajandit kujundavad erakordsed väljakutsed, unistused ja painajad alates surma alistamisest kuni tehiselu tekkeni. Oma teises raamatus arutleb üks kaasaja säravamaid mõtlejaid Yuval Noah Harari selle üle, mis saab meist siis, kui need kõik teoks saavad. Kuidas kaitsta oma habrast maailma iseenda hävitava tungi eest?

Suurepärase jutuvestja vaimustav teos vaatleb tulevikku värske ja teistmoodi vaatenurga alt. See lahutab meelt, intrigeerib ja viib mõtted täiesti uutele radadele. Autor väidab, et sõjad jäävad minevikku ‒ surm enda käe läbi on tõenäolisem kui hukkumine relvakonfliktis. Maailma näljahädad kaovad ‒ ülesöömine kujuneb suuremaks ohuks kui nälgimine. Surmast saab kõigest tehniline tõrge ‒ aga surematuse saavutamise nimel hakkab kannatama inimestevaheline võrdsus. Mis meid tulevikus ees ootab?

Raamat «Sapiens. Inimkonna lühiajalugu» näitas, kust me tulime; «Homo Deus. Homse lühiajalugu» aga näitab, kuhu me teel oleme.

Dr Yuval Noah Harari on Oxfordi ülikooli doktorikraadiga ajaloolane, kelle erakordselt menukad raamatud on tõlgitud üle 40 keelde. Ta loob mängeldes seoseid elu eripalgeliste tahkude vahel, käsitledes muu hulgas võimu, religiooni, teadust, ökoloogiat, rahandust ja lihtsat inimlikku õnne.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles