P, 10.12.2023

Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistluse võitis Paavo Matsin käsikirjaga «Kongo tango»

Linda Pärn
, raamatuportaali toimetaja
Copy

Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusel pärjati esikohaga kirjanik Paavo Matsini käsikiri «Kongo tango». Teise koha vääriliseks valiti Joel Jans käsikirjaga «Tribestria». Žürii otsusel anti välja kaks kolmandat kohta, mille pälvisid Taavi Liias käsikirjaga «Taliib» ja Eia Uus käsikirjaga «Tüdrukune».

Paavo Matsin lausus oma uue teose kohta Postimehele, et see on muinasjutuline, äkilise süžeega ja üsnagi filmilik ning eristub tema eelmistest pikematest proosateostest eelkõige selle poolest, et selle tegevus toimub mitte ühes, vaid mitmes kohas – korraga nii Kairos, Brüsselis ja Londonis. Ta lisas, et see on romaan Euroopast, korrast ja kaosest ning lootusest. Tegelaste hulgas on araablasi ja mustanahalisi, ühtlasi ka ingel ning üks aadlisoost konn. Romaan peaks raamatuna ilmuma tänavu sügisel kirjastuselt Lepp ja Nagel. Kirjanike Liidu eestvõttel tõlgitakse «Kongo tango» inglise keelde, et võimaldada väliskirjastajatel käsikirjaga tutvuda.

«Paljud käsikirjad tegelesid eneseotsinguga ja vaatega Eestile, sageli väljastpoolt,» ütles žürii liige ja Eesti Kirjanike Liidu esimees Tiit Aleksejev. «Teatud mõttes peegeldab see Eesti enda valikuid, kuidas olla ühtaegu avatud ja kaitstud. Tase oli kõrgem kui varasematel aastatel ja käsikirjade hulk tõestab, et kirjutamine ja kirjandus läheb eestlastele jätkuvalt korda.»   

Peale auhinnaliste kohtade tõstis romaanivõistluse žürii esile kolm silmapaistvat käsikirja, mille autoriteks on Villiam Neeme, Margus Müür ja Märt Laur. 

Postimehe eriauhinna pälvis Taavi Jakobson, Eesti Keele Instituudi ja Emakeele Sihtasutuse auhinna Paul Raud ning Margus Karu eriauhinna Liine Roos.

Võidutööd valiti välja 58 algupärase ja seni avaldamata käsikirja seast, mis jõudsid žürii liikmeteni autoreid avaldamata. Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusele esitatud käsikirjad vaatas läbi seitsmeliikmeline žürii: kirjanikud Vahur Afanasjev, Tiit Aleksejev, Holger Kaints, Maire Laurik, Aare Pilv, Kerttu Rakke ja Eesti Draamateatri kirjandusala juhataja Ene Paaver.

Eesti Kirjanike Liidu kolmanda romaanivõistluse 11 000 euro suuruse auhinnafondi on välja pannud Eesti ettevõtted Liviko, Wolf Groupi kuuluv Penosil ning advokaadibüroo Ellex Raidla. Viimasele lisanduvad eriauhinnad Postimehelt, Margus Karu Sihtasutuselt, Eesti Keele Instituudilt ja kirjastuselt Emakeele Sihtasutus.

Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlus on 1926. aastal algatatud kirjastuse Loodus romaanivõistluse idee jätkaja. Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlus algatati Eesti erakapitali toel 2014. aastal ja see toimub iga kahe aasta tagant.

Esimese Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistluse võitjaks valiti 2015. aastal Armin Kõomäe romaan «Lui Vutoon», 2017. aastal valiti võiduteoseks Vahur Afanasjevi romaan «Serafima ja Bogdani».

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles