Raamatukogud ei ole kõigest kohad, kust saab lugemist – nii mõneski paigas on need ajalooliselt kujunenud auväärseteks kogunemiskohtadeks ning sageli ongi raamatukogud asutatud kuulsatesse haridusasutustesse või religioossetesse pühapaikadesse. Ehk tänu sellele on mõned neist ka nii hästi säilinud.
5 raamatukogu, mis on teadaolevalt kõige vanemad maailmas
Khizanat al-Qarawiyyin, al-Qarawiyyini Ülikool, Maroko
Teadaolevalt on see maailma vanim raamatukogu ning selle loojaks on naisterahvas Fatima al-Fihri. Raamatukogu avati 859. aastal ning selles on hoiul üle 4000 haruldase raamatu ja käsikirja.
Rampur Raza raamatukogu, Rampur, India
Raza raamatukogu rajati 18. sajandi lõpul ning see on koduks paljudele indo-islami aaretele. Nende hulgas on näiteks koraani esimene tõlgitud käsikiri. Tänapäeval täidab see eelkõige arhiivi ja muuseumi rolli, kus töötajad kannavad alati valgeid kindaid.
Biblioteca Palafoxiana, Puebla, Mehhiko
1646. aastal kinkis Puebla piiskop Juan de Palafox San Juani koolile 5000 raamatut tingimusel, et need oleks kättesaadavad kõigile, kes soovivad neid lugeda. Nii sündiski raamatukogu, mille eesmärgiks on inimesed raamatutarkusega pimedusest valgusesse juhatada.
Bodleiani raamatukogu, Oxfordi Ülikool, Oxford, Inglismaa
Bodleiani raamatukogu loodi Oxfordi Ülikooli juurde 1602. aastal ning seega on see Euroopas üks kõige vanemaid raamatukogusid. Ühtlasi on see Inglismaal suuruselt teine raamatukogu.
Admonti benediktiinikloostri raamatukogu, Admont, Austria
Admonti benediktiinikloostri raamatukogu on üks vanemaid ja ka kõige kauneimaid raamatukogusid maailmas. Pole ime, et turistid sellest nõnda palju fotosid Instagramis avaldavad. Bartolomeo Altomonte juhtimisel valmis see 1776. aastal seitsme freskodega kaunistatud laekupliga, mis kujutavad valgustusajastule iseloomulikke teadusharusid.
Allikas: BookRiot