Juhan Peegli sõjaromaan jutustab 1941. aasta suvest Eesti territoriaalkorpuse võitleja silmade läbi

Juhan Peegel. FOTO: Ain Protsin / Postimees

Kirjastuselt Hea Lugu ilmus Juhan Peegli sõjaromaan «Ma langesin esimesel sõjasuvel». Raamatut tutvustab Tiit Pruuli.

Osa Eesti Teise maailmasõja aegsest ajaloost moodustab nn korpusepoiste lugu. Paljude Eesti poiste saatuseks sai võidelda selles võõras sõjas võõras mundris ja üksjagu oli neid, kes mobiliseeriti Nõukogude Liidu sõjaväkke. Nii läks ka Saaremaa poisi Juhan Peegliga, kes 1940. aastal sattus Eesti ajateenistusest otse Punaarmeesse, osales Saksamaa ja N. Liidu vahelises sõjategevuses ning demobiliseeriti Eesti laskurkorpusest alles 1945. aastal.

FOTO: Raamat

Sõjamälestustele tuginedes on valminud Peegli sõjaromaan «Ma langesin esimesel sõjasuvel» milles autor kirjeldab 1941. aasta suve Eesti territoriaalkorpuse võitleja silmade läbi. Tekst on valminud pika aja kestel aastatel 1966 – 1978. Raamatuna ilmus see 1979. aastal, aga ajalehe Sirp ja Vasar joonealusena juba aasta varem.

«Ma langesin esimesel sõjasuvel» pälvis kohe pärast ilmumist palju tähelepanu ja tunnustust: romaan sai 1979 A. H. Tammsaare-nimelise kolhoosi kirjanduspreemia ja 1980 Nõukogude Eesti preemia ning tõlgiti kiiresti soome, saksa, vene, ukraina, slovaki, poola, leedu ja läti keelde.

Akadeemik Juhan Peegel (1919 – 2007) on eelkõige tuntud Eesti ajakirjanduse grand old man’ina, Eesti mitme ajakirjanikepõlvkonna õpetajana. Peegel oli Tartu Ülikooli ajakirjanduse osakonna rajaja ning kauaaegne õppejõud ja professor.

Kirjanik Juhan Peegel on kirjaniku hädapärasemateks eeldusteks nimetanud ausust ja otsekohesust.

Jaan Tamm oli väga aus võitleja. Kogu talle antud lühikese elu.

Juhan Peegel oli väga aus võitleja. Kogu talle antud pika elu.

Kuigi mõlemad pidid käima mööda «kuramuse keerulist ja tolmust teed».

Tagasi üles
Back