8 asja, mida sa Jane Austeni kohta varem ei teadnud

Jane Austen (1775-1817).

FOTO: Topham Picturepoint / SCANPIX

Inglise kirjanik Jane Austen (16. detsember 1775 Hampshire – 18. juuli 1817 Winchester) hakkas väidetavalt kirjanikuks ajaviiteks.

Lady A varjunime kasutanud Austen kirjutas esmalt lugusid oma perele ja sõpradele lugemiseks, tema esimene teos anti välja rohkem kui 100 aastat pärast ta surma, aastal 1922. Austeni teoste hulka kuuluvad «Mõistus ja tunded» (Sense and Sensibility, 1811), «Uhkus ja eelarvamus» (Pride and Predjudice, 1813), «Mansfield Park» (1814), «Emma» (1815) jpt.

Austeni perekond hävitas suure osa tema kirjadest

Enamasti kirjutas Jane Austen oma vanemale õele Cassandrale. Pärast Austeni surma Cassandra põletas pea kõik kirjad ära, et keegi teine neid lugeda ei saaks. Oletatakse, et ta püüdis niimoodi takistada pere siseasjade avalikuks tulemist.

Tema esimene romaan müüdi kirjastajale vaid 10 naela eest

Esimene teos, mis Austen täiskasvanuna kirjutas, kandis pealkirjas «Susan». Hiljem sai sellest «Northangeri kloostri» üks osa. Suurt varandust aga kirjanik oma töö eest ei saanud – tänapäeva ümber arvutades on see umbes 270-320 eurot.

Austen sai oma naistegelasteks sageli inspiratsioonis flirtivalt ja seiklusjanuliselt sugulaselt

Jane Austenil oli väga põneva iseloomuga nõbu Eliza de Feuillide, kellele meeldis meestega flirtida. Elujanuline Eliza oli eeskujuks romaani  «Mansfield Park» tegelaskuju Mary Crawfordi loomisel.

Jane Austenil oli lemmikvend

Kõige lähedasem oli kirjanik oma venna Henry Thomas Austeniga, kes kirjutas temast esimese biograafia. Henry oli isegi huvitav. Ametilt jõudis ta olla nii sõdur, pankur kui kirikumees. Vaimulikuna ristis Henry Kuninganna Victoria esimese nõbu Prints Georg’i, kellest hiljem sai Hannoveri kuningas Georg V.

Jane Austeni enda armuelu on siiani saladus

Austeni vennapoeg väidab, et kirjanik suri tõenäoliselt süütuna ja et ta ei armunudki kunagi. Teised on aga väitnud, et Jane’il oli palju silmarõõme ning talle meeldis flirtida. Kirjanik Mary Russell Mitford kirjutas koguni, et Jane Austen oli väga ilus ja jahtis teiste abikaasasid. Ühest Austeni kirjast pärineb lause, mis seda kinnitab: «Ma ei abiellunud kunagi, sest ma ei kohanud kedagi, kes oleks olnud väärt flirtimisest loobumist».

Austenile ei meeldinud Bath, kuigi ta on sellest üksjagu kirjutanud

Kui Jane Austen oli 25-aastane, kolis ta pere Bathi. Noor kirjanik ei harjunud kunagi linnaeluga ära. Seal elades kirjutas ta palju vähem ja väidetavalt langes koguni depressiooni.

Teismeline Jane kirjutas satiirilise Inglise ajaloo

Austen tegi teismeeas koostööd oma õe Cassandraga. Jane kirjutas lõhikse ja terava paroodia «The History of England…», millele Caasandra joonistas pildid juurde.

Kord võttis Austen ühe abieluettepaneku vastu, kuid muutis järgmisel päeval meelt

Jane Austen ei abiellunud kunagi, kuigi jõudis sellele kord väga lähedale. Kui Austen oli 27-aastane, tegi talle abieluettepaneku 21-aastane lapsepõlvesõber Harris Bigg-Wither. Esialgu ütles Jane «jah», kuid järgmisel päeval võttis oma sõna tagasi.

Allikas: BookBub

Tagasi üles