Suvel ja puhkuse ajal tekib paljudel rohkem aega. Miks mitte see mõne hea raamatu seltsis veeta? Millised raamatud võiks suvekuudel (ja tegelikult ka muul ajal) lugeda juhid, soovitab Elisa ärikliendi müügijuhtide tiimijuht ja raamatuhuviline Indrek Nõu.
Juht on iseenese arengu vedur – 5 lugemissoovitust juhile, kes soovib vaimu erksa hoida
Raamatute lugemine on vaimne puhkus, mis täidab enda eesmärki aasta läbi – laiendab silmaringi ja arendab. Kui aga just suvel tekib rohkem vaba aega, tasub pilk heita värskemale uudiskirjandusele, samuti väärtustada vanu klassikuid. On ju ka juhtimine elukutse, mis põhineb kindlatel, aastatuhandete pikkusel praktikal.
Minu jaoks on raamatute lugemine hea viis, kuidas end nii inimese kui ka juhina arendada. Juht on iseenese arengu vedur – teisi toetades ja juhtides ei tohi ära unustada ka enesetäiendamist. See ei tähenda ilmtingimata, et alati peaks haarama vaid kitsalt juhtimisteemaliste teoste järele. Juhil peaks olema oskus vaadata laiemat pilti, mistõttu aitab silmaringi laiendada just mitmekesisem raamatute valik. Ise juhina töötades olen võtnud eesmärgiks, et loen kahe-kolme raamatu kohta ühe juhtimisspetsiifilisema teose, jättes ruumi ka teiste valdkondade kirjanduse jaoks.
Paratamatult ei saa ega peagi võtma raamatutarkust üks ühele ja kõike oma praktikasse lõimida. Oluline on enda jaoks leida üles need terad, mis just sulle on vajalikud ning millest saad panna tükk tüki haaval kokku pusle tänases keskkonnas vajalikke teadmisi – kuidas kasutada neid teadlikult oma töös või laiemalt elus. Oskus neid osi siduda on väga individuaalne ja kujuneb elu jooksul. Seetõttu ei ole kunagi ühesugust lugemiskogemust ja see ongi kõige suurem väärtus omaette.
Seega võib juhile soovitada seinast seina lugemist ja seetõttu ei seisa järgmises nimistus kõigi teoste pealkirjades sõna «juht» või «juhtimine» – ja ei peagi. Muide, ka ulmeraamatutest võib leida häid juhtimispõhimõtteid. Järgnevalt on aga välja toodud viis teost, mille hulgast leiab nii ilukirjandust, huumorit kui ka inspireerivaid ja samastumisvõimalusi pakkuvaid eluloolugusid.
- «Sõjakunst. Maailma kuulsaim juhtimise strateegia käsiraamat», Sun Zi (2016)
Seda raamatut loetakse üheks esimeseks juhtimisstrateegia raamatuks ning usun, et 2500 aastat tagasi kirja pandud juhtimise strateegia nõuanded võiksid olla ka tänapäeva juhi lugemislaual. Paljud põhitõed, mis kehtisid aastatuhandeid tagasi, on täiesti omal kohal ka tänapäeval. Need on põhimõtted, mis ajas ei muutu, kuid omaette kunst on need panna tänasesse konteksti – see on ka üks selle raamatu võlusid. See on raamat, mida iga juht võiks korragi elus sirvida või täielikult läbi lugeda. Kindlasti ei ole see kõige lihtsamini loetav, sisu nõuab süvitsi minekut ja mõtte taha nägemist, kandes lugeja ajastusse, millest teos kõneleb.
- «Juhtimise viis taset», John C. Maxwell (2017)
See on raamat, mis räägib juhi enda arengu visioonist ja rollist ning annab hea ülevaate sellest, kuhu juht püüelda võiks. Teos käsitleb arutelusid võimu ja otsustusevabaduse ja -kohustuse teemadel – ei ole ju juhi roll vaid kasutada oma võimu, juht peab oskama langetada otsuseid. Raamatus kõneletakse ka sellest, kuidas juhina teisi – järeltulevaid juhte – kasvatada ja milline on juhi kohustus nende ees. Hea lugemine neile, kes on huvitatud juhiks arenemise ja selle erinevate kujunemisetappidest.
- «Aktsiamänguri pihtimus», Edvin Lefèvre (2000, esmatrükk 1923)
Kolmas soovitus tuleb tõelisest klassikavaramust ning pakub kindlasti huvi investeerimishuvilistele. See on hea sissejuhatav lugemine, mis esimest korda ilmus juba pea sajand tagasi, 1923. aastal, kuid on igati asjakohane ka tänapäeval. Usun, et ka igal juhil võiks olla huvi majanduse ning investeerimise vastu. See ilukirjanduslikus vormis kirjutatud teos keskendub aktsiakauplemisele. Mina leidsin sellest raamatust enda jaoks huvitava seose aktsiakauplemise ja massipsühholoogia vahel. On ju aktsiaturul tegutsemine kui ahnuse ja hirmu vahel tasakaalu otsimine ja leidmine. See sügavamõtteline raamat õpetab, kuidas kaotused üle elada – kindlasti on siin praktilisi ja häid nõuandeid kõigile juhtidele.
- «Dogberti täiesti salajane juhtimisõpik», Scott Adams (2001)
Kuigi ettevõtte või tiimi juhtimine on tõsine töö, olen veendunud, et juht peaks oskama näha oma tööd ka läbi huumoriprisma. See raamat õpetabki vaatama juhtimisele väikese iroonia kaudu ja juhtimismaailma lõbusamates toonides tajuma. On ju igati tervendav, kui juht oskab oma huumorimeelt kasutada ja enda inimlikumaid külgi avab. See on mõnusalt lihtne suvelugemine reisile või maakodus võrkkiiges lesimiseks. Nalja ja naerda peab saama, olenemata sellest kas oled juht, spetsialist, töötad avalikus või erasektoris.
- «Steve Jobs», Walter Isaacson (2018)
Mulle meeldib väga lugeda elulooraamatuid, kuna need annavad võimaluse loo peakangelasega samastuda ja tema kogemusi vahetumalt tajuda. Kuigi Apple’i karismaatilisest asutajast ja tegevjuhist Steve Jobsist on kirjutatud mitmeid haaravaid raamatuid, iseloomustab minu jaoks Walter Isaacsoni teost voolavus ja hea kirjutamisstiil. See teeb kirjutisest ka ühe minu lemmikuima elulooraamatu. Kindlasti on see soovituslik lugemine neile, kes austasid ja imetlesid suure talendi tegusid tema elu ajal ning mõnus öökapiraamat neile, kes peavad lugu heast kirjanduskeelest.
Head lugemist!