Charles Bukowski reeglid, millest kirjutades kinni pidada

Linda Lee Bukowski serisab Charles Bukowski foto ees.

FOTO: Gabriel Bouys / AFP/Scanpix

Saksa-Ameerika kirjanik Henry Charles Bukowski (1920-1994) oli enda jaoks lahti mõtestanud selle, kuidas kirjatööd võimalikult hästi teha. Selleks olid tal oma reeglid, mis võivad abiks tulla ka teistele.

1. Anna endalae kirjanikuks küpsemiseks aega

«Praegu olen ma 34,» ütles ta aastaid tagasi. «Kui ma 60. eluaastaks hakkama ei saa, siis annan endale veel 10 aastat aega.»

2. Anna oma loovusele vajalik väljund

Aeg-ajalt pani Bukowski oma käsitsi kirjutatud luuletusi ja jutukesi koos piltidega seintele. «Vahel viskan lood ära ja panen pildid vannituppa üles (mõnikord ruloo külge).»

3. Võta oma kirjatööde avaldamiseks pakkumist töö osana

Bukowski saatis oma lugusid väga järjekindlalt regulaarselt ilmuvatesse väljaannetesse. Ühe lühijutu saatis ta ajalehte vähemalt korra nädalas, enamasti pakkus ta oma töid väljaannetele 15-20 korda kuus.

4. Vahel tuleb hea teksti kirjutamiseks kirjutada palju halba kraami

«Ma ei ole selline, kes peaks rämpsu kirjutamist aja raiskamiseks – muusikat on kõiges, isegi lüüasaamises.»

5. Ka imedesse võib loota

Bukowski ei pidanud ennast üheski ametis andekaks, kuid tihti peale muutus ta mõnd tööd tehes rahutuks, sest asjad liikusid tema jaoks liiga aeglaselt. Ellu jäi ta enda sõnul suuresti tänu maagiale.»

6. Ära muretse õigekirja pärast

Grammatika ei olnud Bukowski tugevaim külg. Ta uskus, et on palju kirjanikke, kes keelereeglite pärast kannatavad ning arvas, et grammatika on nagu paljud teisedki reeglid elus, mis teevad inimesest karjalooma ning mille vastu naturaalne kirjanik instinktiivselt vastu hakkab.

7. Ära tööta oma tekste üle. Sageli on just esimene versioon kõige parem

Selle asemel et oma luulet hoolikalt viimistleda, valis ta oma sõnu pigem juhuslikult ja «pimedalt» ning keskendus voolavusele, et tekst oleks elav.

8. Katseta ja eksi

Bukowski uskus, et paljud luuletajad töötavad oma luuletuste kallal liiga teadlikult ja seda on hiljem näha. «Ma võiks isegi öelda, et luuletus ei tohiks olla luuletus, vaid osa millestki, mis juhuslikult hästi välja kukub,» selgitas ta. «Ma ei usu tehnikasse või koolidesse.»

Allikas: LitHub

Tagasi üles