E, 2.10.2023

Vikerraadios tuleb taas kokkuvõtte kirjutamise võistlus TUUM

Facebook
Comments
Žürii juht Tiit Hennoste otsib esimesena kokkuvõttest tuuma.
Žürii juht Tiit Hennoste otsib esimesena kokkuvõttest tuuma. Foto: Margus Ansu / Postimees

Kaheksandat korda toimuv TUUM on võistlus, milles iga osaleja saab panna proovile oma oskuse teha kuni 200-sõnaline kokkuvõte žürii antud tekstist. Tänavune tekst avaldatakse Vikerraadio koduleheküljel 27. septembril kell 7, kokkuvõtteid võib saata kuni kella 19ni 28. septembril.

Võistlema on kutsutud kõik: õpilastest õppejõududeni, ajakirjanikest kirjanikeni, ametnikest ministriteni. Osaleda võib üksi ja võistkonnana, mille võib moodustada sõpruskond, perekond, kooliklass, lehetoimetus, parlamendirühm vm.

Kuidas kirjutada head kokkuvõtet?

  • Hea kokkuvõte sõnastab lähteteksti põhiidee ja toob selle kõrval välja teksti teised olulised ideed.
  • Hea kokkuvõte on omaette tekst, mis on mõistetav lähteteksti lugemata.
  • Hea kokkuvõte on üldistus, mis vahendab lähteteksti sisu kokkuvõtja sõnadega.
  • Hea kokkuvõte on objektiivne, neutraalne tekst, mis vahendab lähteteksti autori mõtteid, mitte kokkuvõtja arvamusi ega tundeid.
  • Hea kokkuvõtte väljendus on tihe, lihtne, selge, täpne ja kirjavigadeta.

Parimatele võistlejatele antakse rahalised auhinnad. Esimene auhind on 150 eurot, lisaks mitu teist ja kolmandat auhinda väärtusega 75 ja 40 eurot. Kahele parimale kooliõpilasele lisaks eriauhinnad ja üldarvestuse 25 parimale kokkuvõtjate tippu kuulumist kinnitav sertifikaat. 

Kui soovite lisainfot, siis kuulake Vikerraadio «Keelesaadet», mille külalised on TUUMa žürii esimees Tiit Hennoste ning eelmisel aastal võistlusel kolmanda koha saanud Kerttu Kaldoja.

Kui soovite aimu saada, millistest tekstidest on varem tulnud kokkuvõtted teha, siis 2018. aastal valis žürii tekstiks Mart Meriste «Saastamise olemus» ja 2017. aastal Mihkel Muti «Valmistugem võitluseks võsa vastu».

TUUMA korraldavad Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut ning rahvusringhääling koostöös haridus- ja teadusministeeriumi, Emakeele Seltsi ja Eesti Emakeeleõpetajate Seltsiga.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles