P, 1.10.2023

Anna hoogu: filmist «Eia jõulud Tondikakul» valmib imearmas lasteraamat

Facebook
Comments
Film “Eia jõulud Tondikakul”.
Film “Eia jõulud Tondikakul”. Foto: Kristjan Mõru

Eesti filmi «Eia jõulud Tondikakul» loojad paluvad Hooandjas lugejate abi, et anda välja üks imeilus, seiklusrikas ja jõulusoojust täis lasteraamat. Raamatu autor on Anu Aun ja illustraator Sirly Oder. Autor selgitab alljärgnevalt lähemalt, mis neil plaanis on.

Täpselt aasta tagasi jõudis kinodesse minu käe all Eesti Vabariik 100 konkursi raames valminud mängufilm «Eia jõulud Tondikakul», millest sai kiiresti palavalt armastatud ning vaadatuim kodumaine koguperefilm. Mõte Eia jõuluseiklustest raamat kirjutada, oli tegelikult olemas ammu enne filmi, aga filmitegemise kõrvalt polnud varem mahti seda lugu paberile panna. Kuna nii paljud lapsed küsisid minult filmiesitlustel, kas ikka raamat ka tulemas on, siis otsustasime Sirlyga selle ammuse ühise unistuse nüüd teoks teha.

Millest raamat räägib?

Foto: Raamat

«Eia seiklus Tondikakul» räägib 10-aastasest Eiast, kelle plaanid võtavad ootamatu pöörde, kui linnatüdruk viiakse talvevaheajaks ürgse loodusega salapärasesse Lõuna-Eesti tallu. Eia ei oska esialgu aimatagi, et õige pea asub ta päästma hukule määratud põlismetsa, kokku viima kaht armastavat inimest ning lahti harutama oma pere kiivalt hoitud saladust.

Oma lastele õhtuti unejutte ette lugedes avastasin üsna ammu, et kaasaegses lastekirjanduses on palju fantaasia- ja detektiivilugusid, aga puudu on sellistest päris lugudest, mille tegelastega oleks lastel lihtne samastuda ning kellega on lastel sarnased probleemid. Nagu näiteks see, et vanematel pole oma laste jaoks piisavalt aega, või see, et meie metsi langetatakse peadpööritava kiirusega ning selle all ei kannata mitte ainult linnud ja loomad, vaid lõpuks ka meie ise. Just selliste probleemidega meie raamatu peategelased maadlevadki.

Tegemist on südamliku ja puudutava looga, millega tahame lastele öelda, et selleks, et muuta maailma, ei pea olema superkangelane, lahendama kuritegusid ega võitlema lohega. Iga väiksemgi heategu jätab olulise jälje.

Lisaboonus kiirematele toetajatele: Kõigi hooandjate nimed, kes toetavad raamatut enne 25. oktoobrit alates 25 eurost, saavad igaveseks talletatud raamatu esimese tiraaži tänuleheküljel.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles