Eesti teadlaste äpardused on nüüd kõigile õpetuseks ja meelelahutuseks raamatusse koondatud

Copy
Virgo Siil.
Virgo Siil. Foto: Kristjan Teedema

Tark inimene pidavat õppima teiste vigadest. Oma väiksemad ja suuremad vead on õppematerjalina teie ette laotanud hulk Eesti tippteadlasi. Nende ämbrikolina (mis mõnikord on ka võrdlemisi koomiline) on raamatusse «Teadlane miiniväljal» koondanud teadusajakirjanik Virgo Siil.

Virgo Siil «Teadlane miiniväljal».
Virgo Siil «Teadlane miiniväljal». Foto: Kirjastus Argo

Kuidas öelda tihastele, et praegu läks pesitsuse vaatlemine untsu, aga näe, hooaeg kestab ja tehke uuringu jaoks uuesti?

Teie ees on lood Eesti tippteadlastest, kes on pidanud maadlema äparduste, konkurentide, kolleegide, sõprade ja vahel ka suurte eeskujudega, toime tulema kiusu ja intriigidega ning parandama iseenese valeotsustest tingitud vigu. Tegijal juhtub nii mõndagi ja osa juhtunust paistab tagantjärele vaadates päris koomiline.

«Teadlane miiniväljal» annab aimu teadustöö varjatud raskustest, millest edukultusele keskendunud maailmas suurt ei räägita. Samas saadab raamat sõnumi teadusele sõrme andnud noortele: te pole oma mures üksi, teie komistuskivid on samasugused nagu akadeemikutel. Miks siis mitte õppida teiste vigadest?

Oma komistuskividest, äpardustest, apsudest ja miiniväljadest räägivad Jüri Allik, Leho Tedersoo, Kristi Vinter-Nemvalts, Rein Taagepera, Tiiu Koff, Enn Tõugu, Karin Kogermann, Tiit Tammaru, Maarja Kruusmaa, Els Heinsalu, Ülo Niinemets, Birute Klaas-Lang, Kaupo Voormansik, Andra Siibak, Mari Moora, Jaan Ginter, Marko Mägi, Kristjan Kask, Urmas Kõljalg, Katrin Tiidenberg, Tõnu Esko ja Tarmo Soomere.

Virgo Siil on Eesti teadusajakirjanik ja ajakirjandusmagistrant, kes on avaldanud teadusuudiseid ERRi portaalis Novaator ja juhtinud Tartu ülikooli ajakirja Universitas Tartuensis.

Tagasi üles