6 vinget raamatusoovitust: mitte ainult poistest, mitte ainult poistele

FOTO: Shutterstock

On tekkinud tore traditsioon pöörata novembris rohkem tähelepanu meestele ja nende tervisele, olgu siis tegemist selle füüsilise või vaimse poolega. Meeste kõrval aga väärivad tähelepanu ka poisid. Kindlasti aitavad raamatud, milles on vaprad, nutikad ja kaastundlikud samast soost peategelased, poistel täiskasvanuna ise oma teed leida. Lisaks elutoele pakuvad need teosed ehk ka lustakamaid hetki ja mõtlemisainet, võib-olla isegi inspiratsiooni.

Miks mitte võtta aasta pimedaimal ajal kätte raamat, mis lugemiselamuse loomise kõrval ka poisilikkuse ja mehelikkuse teemad fookusesse toob? Loomulikult ei ole sellised teosed mõeldud ainult poistele endile, neid võivad lugeda ka emad-isad ja miks mitte ka tüdrukud.

Jaanus Vaiksoo «King nr 39».

FOTO: Raamat

1. Jaanus Vaiksoo «King nr 39»

Illustreerinud Katrin Kaev

Kirjastus Ärkel

2019

Viienda klassi poiss Paul Viies magab elus esimest korda hommikul sisse ega jõua kooli. Linna peale end tuulutama läinud, selgub õige pea, et sellega päeva erakordsed sündmused ei lõpe.

Nii saavad alguse põnevad seiklused, milles mängivad olulist rolli maailma ilusaim müüjanna Jekaterina, boheem Artur ja tema särtsakas tütar Minna.

Juhtiv roll sündmustes on aga kummalisel mehel, kes ostab iga päev poest ilma proovimata uued number 39 kingad.

Miks peaks keegi küll nõnda käituma? Kas Paulil õnnestub kingamehe saladuse jälile saada?

Kreetta Onkeli «Poiss, kes kaotas mälu». Tõlkinud Ave Leek, illustreerinud Ninka Reittu.

FOTO: Kirjastus Tiritamm

2. Kreetta Onkeli «Poiss, kes kaotas mälu»

Tõlkinud Ave Leek

Illustreerinud Ninka Reittu 

Kirjastus Tiritamm

2019

Mida teeksid sina, kui avastaksid end ühel hetkel kuskil pargimurul lesimas? Oled just naernud nii nagu ei kunagi varem ning märkad, et oled unustanud kõik enda ümber. Unustanud lausa sellisel määral, et ei mäleta enam oma nime, kodu ega vanemaidki.

Nii juhtub Ardoga. Ainuke asi, mis võiks juhatada talle teed, on kiri püksitaskus. See ütleb: «Ardo, tule kella viieks koju. Magustoiduks on maasikajäätis! Kalli-kalli. Ema.»

Nii alustabki Ardo oma teekonda, et leida tee tagasi koju, ema ja maasikajäätise juurde.

David Walliams «Pururikas poiss». Illustreerinud Tony Ross, tõlkinud Maria Lepik.

FOTO: Kirjastus Tänapäev

3. David Walliams «Pururikas poiss» 

Illustreerinud Tony Ross 

tõlkinud Maria Lepik 

Kirjastus Tänapäev 

2018

Oled sa kunagi mõelnud, mis tunne see oleks, kui sul oleks palju-palju raha? Kohe nii palju, et saad endale lubada kõike, mida hing vähegi ihaldab?

Joe Spud ei pea seda ette kujutama. Ta on 12-aastane ja naeruväärselt rikas. Tal on 500 paari Nike’i tosse, snuukrilaud, kõik maailma arvutimängud jne jne. Seda kõike seepärast, et tema isa on leiutanud parima kempsupaberi kogu maailmas – Kargekanni –, mis toob üsna kenasti sisse.

Kuigi Joe saab endale lubada kõike, on ometi midagi, mida tal pole ja mida kahjuks ka raha eest osta ei saa. Joe on aga mitte ainult rikas, vaid ka küllalt nupukas poiss, et tekkinud olukord lahendada.

Stefanie Taschinski «Caspar ja Unustuse meister». Tõlkinud Piret Pääsuke, illustreerinud Cornelia Haas.

FOTO: Kirjastus Pegasus

4. Stefanie Taschinski «Caspar ja Unustuse meister»

Tõlkinud Piret Pääsuke

Illustreerinud Cornelia Haas

Kirjastus Pegasus 

2018

Uusaastaööl kaob müstilisel kombel Caspari noorem vend Till. Ja mis veel kummalisem, poiste nukunäitlejatest vanemad ei näi Tilli üldse mäletavat. Ainult Casparil on Till meeles.

Venda otsides saavad alguse tormilised sündmused, mis viivad Caspari kokku Unustuse Meistriga, kes lapsi nende kodudest röövib, neid senist elu unustama paneb ning endale allutab.

Kõige selle põhjus peitub aga sajandeid tagasi sõlmitud julmas lepingus, mida seni keegi pole murda suutnud.

Kas ebakindlal ja arglikul Casparil õnnestub leida endas sisemine jõud, et needus murda ja vennaarmastuse abil Till tagasi tuua?

Tania del Rio «August XIII ja Kõikenägev Silm». Tõlkinud Evelin Banhard, illustreerinud Will Staehle.

FOTO: Kirjastus Gallus

5. Tania del Rio «August XIII ja Kõikenägev Silm»

Tõlkinud Evelin Banhard

Illustreerinud Will Staehle 

Kirjastus Gallus

2018

August XIII on uhke perekonnahotelli pärija. Kuna ta on orb ja kõigest 12-aastane, peaksid hotelli eest hoolitsema tema tädi Anakonda ja tädimees. Tegelikult aga tundub, et August on ainus, kes natukenegi hoolib, mis hotellist edasi saab.

Poisil tuleb üksi kõigega hakkama saada: ta pühib tolmu ja peseb põrandaid, korrastab aeda ja maja. Kõige raskem ülesanne on aga see, kuidas saada hotelli, kuhu enam ammu pole sattunud ükski klient, uusi külastajaid.

Kui need siis lõpuks saabuvad, tundub, et asjad pöörduvad paremuse poole. Ometi on saladuslikel võõrastel varuks nii mõnigi kurikaval trikk.

Ben Brooks «Lood poistest, kes julgesid erineda». Tõlkinud Elina Adamson, illustreerinud Quinton Winter.

FOTO: Kirjastus Helios

6. Ben Brooks «Lood poistest, kes julgesid erineda» 

Tõlkinud Elina Adamson

Illustreerinud Quinton Winter

Kirjastus Helios

2018

Küllap tead, kes on Bill Gates, Barack Obama või Lionel Messi. Kuid kas oled kuulnud ka William Moulton Marstoni, Tenzing Norgay või John Tyndalli nime? Ben Brooksi raamatust leiad lühitutvustused 100 olulise mehe kohta, kelle tähtsust ajaloos ei saa alahinnata.

Raamatu alapealkiri «Tõestisündinud lood hämmastavatest poistest, kes muutsid maailma draakoneid tapmata» näitab ilmekalt, et maailma ajaloos saavad olulist rolli mängida igasuguste elualade inimesed.

Ole sa kirjanik või kunstnik, matemaatik või teadlane, maadeavastaja või sportlane – tahtes olla parim ja tehes selleks ka pingutusi, on võimalik oma unistused täita.

Rohkem raamatusoovitusi leiad Eesti Lastekirjanduse Keskuse kodulehelt.

Tagasi üles