Ilmus sissevaade maailma kõige kummalisema ja tabamatuma türanni Kim Jong Uni ellu

Copy
Kim Jong Un ratsutab Paektu mäel, Põhja-Koreas.
Kim Jong Un ratsutab Paektu mäel, Põhja-Koreas. Foto: Korean Central News Agency/ZUMAPRESS.com/ Scanpix

Ilmunud on kulisside taha vaatav lugu maailma kõige kummalisema ja tabamatuma türanni Kim Jong Uni tõusust ja valitsemisajast. Raamatu «Suur Järeltulija. Hiilgava Seltsimehe Kim Jong Uni taevalikult täiuslik saatus» autoriks on ajakirjanik Anna Fifield, kel on parimad sidemed ja parim arusaamine Põhja-Korea veidralt ohtlikust maailmast.

Anna Fifield «Suur Järeltulija».
Anna Fifield «Suur Järeltulija». Foto: Helios

Kim Jong Uni sünnist saati 1984. aastal on ta olnud ümbritsetud müütide ja propagandaga, alates suisa tobedatest legendidest – ta olevat suutnud kolmeaastasena autot juhtida – kuni süngelt veriste lugudeni sellest, kuidas ta perekonnaliikmed tema käsu peale hukkusid.

Anna Fifield rekonstrueerib Kimi minevikku ja olevikku, abiks erakordne juurdepääs Kimile lähedastele allikatele, ning kasutab oma ainulaadset arusaamist selleks, et selgitada Kimi dünastia missiooni Põhja-Koreas. Arhailine pilt despootlikust perekonnavalitsusest sobib kokku peaaegu keskaegsete katsumustega, mida riik on Kimide võimu all kannatanud. Vähesed inimesed arvasid, et noor, läbiproovimata ja haiglaslik Šveitsis hariduse saanud korvpallifanaatik suudaks hoida koos riiki, mis oleks pidanud juba aastaid tagasi laiali lagunema. Kuid Kim Jong Un ei ole üksnes ellu jäänud, vaid olnud ka edukas, millele on kaasa aidanud Donald Trumpi heakskiit ja kõige veidram diplomaatiline sõbrasuhe.

Skeptiline, ent tähelepanelik Fifield loob lummava portree maailma kõige imelikumast ja salatsevamast poliitilisest režiimist, mis on isoleeritud, ent ometi rahvusvaheliselt oluline, pankrotistunud, kuid omab siiski tuumarelvi, ja selle juhist – isehakanud Armastatud ja Austatud Juhist Kim Jong Unist.

«Käesolev raamat, mille on kirjutanud Korea poolsaare problemaatikaga süvitsi kursis olev Anna Fifield, seob hästi kokku vähesed teadaolevad infokillud Kim Jong Uni lapsepõlvest ja isiklikust elust,» tutvustab teost Aasia poliitika vaatleja Erki Loigom. «Autor on teinud meeletu töö, reisides peategelasega seotud paikadesse ja intervjueerides kümneid asjaosalisi. Raamatus saavad oma kogemust jagada nii need, kes on ebainimliku eksperimendi eest põgenenud, kui ka need, kes sellega tänapäevani kokku puutuvad. Kõnelevad põgenikud, poliitikud, varasemate bestsellerite autorid, Kim Jong Uniga isiklikult kokku puutunud koolikaaslased, kokk Kenji Fujimoto. Põhja-Korea ajaloost püsivalt huvitujad saavad Kim Jong Uni esimesest seitsmest valitsusaastast väga hea kronoloogilise ülevaate. Olulised sündmused ei ole niisama reastatud, vaid nauditavalt loetava stiiliga lahti seletatud.»

Tagasi üles