Jolabokaflod – Islandi jõulutraditsioon, millest võib eeskuju võtta

FOTO: Shutterstock

Islandil on väärt jõulukomme, millest tasub eeskuju võtta. Kingi sinagi tänavu oma lähedastele raamatuid, et saaksite jõuluõhtul üheskoos õhinaga uusi raamatuid lugeda.

Jolabokaflod tähendab tõlkes jõuluaegset raamatuuputust. Islandil saab pühadehooaeg ametlikult alguse Bokatidindi kojukandega. Tegu on kataloogiga, kus on kirjas kõik Islandil ilmunud raamatud. Tänu kirjastajate liidule jõuab kataloog igasse majapidamisse tasuta.

Lugemine ja ka kirjutamine on Islandil suure au sees. The Guardian kirjutab, et 93 protsenti islandlastest loeb vähemalt ühe raamatu aastas, kusjuures üks kümnest elanikust avaldab oma elu jooksul vähemalt ühe teose.

Nõnda pole ime, et raamatuhuvi puudutab Islandil ka jõulukombeid. Jolabokaflod (kuula sõna hääldust siit) sai Islandil alguse Teise maailmasõja ajal, kui import oli piiratud, kuid paberi hind oli soodne. Kuna kirjastustel ei olnud võimalik aasta läbi raamatuid välja anda, ilmus trükist suur hulk värskeid teoseid paar nädalat enne aasta lõppu. Raamatute kinkimine jõuluks on mujalgi maailmas levinud komme, kuid Islandil sai seega alguse traditsioon kingiks saadud raamatuid jõuluõhtul ka ühiselt lugeda.

Nõnda kogunevadki islandlased jõuluõhtul kuuse ümber ja loevad mõnuga uusi raamatuid.

Tagasi üles