Ilmus kõmulise nobelisti Peter Handke autobiograafiline lühiromaan ema enesetapust

Peter Handke.

FOTO: via www.imago-images.de/imago images/SKATA/Scanpix

Täna ilmus kirjastuselt Tänapäev mullu Nobeli kirjanduspreemia pälvinud Peter Handke jutustus «Soovideta õnnetu», mida vaatamata võrdlemisi väiksele mahule on tihti peetud tema peateoseks. Emotsionaalse raamatu peateemaks on autori ema elukäik. 

Peter Handke lühiromaan «Soovideta õnnetu».

FOTO: Kirjastus Tänapäev

2019. aastal Nobeli kirjanduspreemia määramine Handkele tekitas tema poliitiliste kommentaaride tõttu suurt poleemikat.

Originaalis 1972. aastal ilmunud autobiograafilise lühiromaani tõlkis saksa keelest Eve Sooneste, teos ilmub sarjas «Punane raamat».

«Soovideta õnnetu» on vormilt lühiromaan, kuid seda on sageli peetud Peter Handke kõige olulisemaks teoseks. Raamatu peategelane on Handke ema, kes lõpetas elu enesetapuga – tekst jälgib tema elukäiku paralleelselt ühiskondlike muutustega. Tulemuseks on sügavalt isiklik ja terav kirjeldus inimese murdumisest.

Peter Handke (snd 1942) on üks tuntumaid Austria kirjanikke, tema intensiivsed ja emotsionaalsed draama- ja proosatekstid on muutnud saksakeelse kirjanduse nägu. 2019. aastal pälvis Handke Nobeli kirjanduspreemia. Eesti keeles on varem ilmunud tema teosed «Tõelise tundmuse hetk», «Vasakukäeline naine», näidend «Kaspar» ning jutustus «Kirjaniku õhtupoolik».

Tagasi üles