Pärnu kampaania ajast meenub veel üks seik. See puudutas kohtumist ettevõtjatega. Klassitoa suurusega auditoorium koosnes üksnes meestest. Nad ei jätnud kuidagi välja näitamata oma skepsist minu suhtes. Üks küsis otsesõnu, kas mul on juura- või majandustaust. Kolmandat valikut polnud olemas. Tunnistasin, et olen koolitatud ajakirjanik. Silmnähtavalt ei jäänud mees mu vastusega rahule. Küll aga mõmisesid teised rahulolevalt. Demagoogiline küsimus pidi tekitama minus süütunde. Tegelikult seda ei tekkinud. Ebamugavust tundsin küll.
Ei mäleta, mida ma inimestele ukselt-uksele kampaania käigus pakkusin. Või kas mul oli üldse midagi asist peale visiitkaardi anda. Kortermajade kellanupule vajutasin ma Pärnu Mai elamurajoonis suure sisemise põlemisega. See on ehk võrreldav teleajakirjaniku stand-up’iga suurtel Euroopa Liidu tippkohtumistel. Mulle oli see prožektorite valgusel seismine tuttav. Brüsseli ajal tuli otse-eetris korduvalt telereportaaže teha.
Kui uks avanes, siis üldiselt inimene vakatas. See pole võimalik! Astusin inimeste ette ju elusalt. Nii mõnigi kohmetus. Mõni tahtis pakkuda teed, teine kohvi. Üldiselt olid vene inimesed avalamad. Kord andsin kiusatusele järele ja mugisin kahe suupoolega tjotja Anja valmistatud pelmeene.
Üks inimene hõikas kogu perele: «Tule ruttu, siin on Marianne Mikko Brüsselist!» Perekond jooksis mind üle vaatama. Oleks olnud nutitelefonid, siis oleks ilmselt iga selline kohtumine lõppenud endliga. Tasub meenutada, et aastatuhande alguses olid mobiiltelefonid helistamiseks.
Ilmselt olin ma Eestis üks esimesi poliitikuid kui mitte päris esimene, kes tegi ukselt-uksele kampaaniat. Pärnus päris kindlasti. Erakonna peakorterist õnneks keegi mulle kätt ette ei pannud. Ausalt öeldes ustele koputamise suunist polnud ma saanud. Takkajärgi tuleb tunnistada, et ukselt-uksele kampaania valisin ma iseenda jaoks välja selle põhjal, mida olin meelde jätnud lääne dokumentaalfilmidest. Praegu võin ütelda, et aeg oli süütu. Nüüdset konteksti silmas pidades tuleb kortermajade trepikodades uste taga koputamas käia mitte üksi, vaid tingimata kahe-kolmekesi.