Reisi raamatu vahendusel: Loone Ots viib lugeja Arkaadia teele

Copy
Odessa.
Odessa. Foto: Shutterstock

Ajal, mil reisimine mõneks ajaks tagaplaanile jäänud, on seda põnevam lugeda teiste reisidest. Kirjastuses Petrone Print ilmus äsja reisiraamat «Minu Odessa», autoriks Loone Ots.

Kirjanik ja kirjandusteadlane Loone Ots ütleb ise, et Odessa pole linn, vaid isiksus. Müüt, milles kajavad anekdoodid, ooperiaariad, musketärifilmid, pätilegendid, juudi road, Must meri...

Loone Ots «Minu Odessa».
Loone Ots «Minu Odessa». Foto: Petrone Print

Siin on vist sündinud böfstrooganov, ning igal juhul on siin sündinud Ilf ja Petrov, aga ka poeet Puškini esimene armastus, Venemaa esimene iludusvõistlus, esimene kinostuudio ja esimene lennukitehas. 

Keset linna särab ooperiteater nagu ehtekarp. Selle kõrvalt viib mereni maailmakuulus Potjomkini trepp. Oma koha on leidnud Võssotski, Majakovski, Ostap Benderi ja apelsini (jah, apelsini) ausambad. Ning kõik hulkuvad kassid on paksud, sest neid toita on auasi.

Autor rõhutab, et Odessa ei ole Ukraina ega ammugi Venemaa. Odessa elanik kannab uhkusega tiitlit odessiit, kõneleb odessa keeles ja heidab igal võimalikul juhul õhku killu kohalikku hõrku huumorit. Sünnist saati on see linn mitme kultuuri mosaiik, kuhu iga võõras on teretulnud oma värvi lisama. 

Varem on kirjastuses Petrone Print ilmunud Loone Otsalt raamatud «Mustamäe valss» (2012) ja «Kasvuhoonekoerad» (2017).

Tagasi üles