Raamatublogija Mariann Vendelin kirjutab, et võttis eesmärgiga lugeda rohkem eesti kirjandust kätte Viivi Luige «Varjuteatri» ja avastas enda üllatuseks, et sellest teosest on kirjutanud ka paljud teised eesti blogijad.
Kui lähed Rooma ja jõuad iseendasse
Seal Euroopa vanas südames, kus viimase sajandi jooksul on pealtnäha nii palju muutunud, pole muutunud mitte midagi.
Kui ringi vaatasid, polnudki nagu midagi. Tuvi nokitses, vanaeit kerjas, tüdrukuke sõi jäätist, signored ja signorad flaneerisid oma pankadesse ja büroodesse, taskuvargad valisid ohvreid välja. Umbes sama võib näha ju igas linnas.Selle vahega, et ükski teine linn pole Rooma.
Viivi Luik «Varjuteater».
Mihkel Maripuu
Kes on talve üle elanud, need saavad kokku tuleval kevadel. Põhjamaal teavad kõik, et enne kevadet tuleb talv.Roomas seda ei teata.Roomas on talv nagu maailmalõpp. Kellelgi pole meeles, et selle järel veel midagi tuleb. Pimedust ja talve nähakse igal talvel esimest korda elus. Bussipeatuses lõdisevad inimesed on nagu vaesed põgenikud, olgugi neil saapad jalas, kasukad seljas ja sallid kaelas.
Ma ei teadnud siis, et elu on alati köietants, noateral käimine ja see, mis täna on, võib homme kadunud olla. Ma ei teadnud veel, et elu pisiasjad, mida sa nii tüütuks pead ja teisega jagad, ongi õnn. Et pesu kokkupanek, leiva ja kartulite koju tassimine, tee keetmine, särkide ja taskurättide triikimine võib olla õnn.
Sa võid oma vanad mõtted veel aastate ja aastakümnetegi pärast üles leida, kui lähed tagasi samasse kohta, kus sa neid mõtlesid. Alles siis, kui need kohad ja paigad on maa pealt kadunud, kaovad ka nendega seotud mõtted. Sel põhjusel hävitataksegi vallutatud maades kõigepealt kõik endine ära, lammutatakse maha ja kujundatakse ümber. Kui pole enam alles mõtlemise paika, pole alles ka mõtet.
Viivi Luik on 1946. aastal sündinud eesti luuletaja ja kirjanik. Ta on pärit Viljandimaalt. Juba lapsepõlves olid tulevase kirjaniku elu sisuks raamatud. Kirjandusmaastikule tõusis ta 18-aastaselt luulekoguga «Pilvede püha», mida tunnustasid ka kriitikud. Luige sõnul ei kirjutanud ta selleks, et teised teda kiidaks, vaid soovis väljendada seda üht ja ainsat inimesekogemust, mida ainult tema võis väljendada. Ta töötas mõnda aega arhivaari ja raamatukoguhoidjana ning seejärel sai naisest 1967. aastal kutseline kirjanik. 1985. aastal ilmus tema esimene romaan «Seitsmes rahukevad», mis põhineb autori lapsepõlve mälestustel. Oma loomingu eest on ta pälvinud mitmeid preemiaid. 1974. aastal abiellus naine diplomaadi ja kirjaniku Jaak Jõerüüdiga. Viivi Luik on maailmakodanik, kes on elanud Helsingis, New Yorkis, Berliinis ja Roomas. Viimases kahes tundis ta end kõige rohkem iseendana. Ta ütleb, et iga inimene peaks elama võimalusel mõnda aega kuskil teisel maal, et saada aru, kust ta ise pärit on. «Varjuteater» on naise kolmas romaan, mis on jällegi autobiograafiliste sugemetega ning kõneleb naise teekonnast Rooma. Kirjaniku sõnul pole sel pistmist reisikirjade või mälestustega. Alles kohale jõudes sai ta aru, et on eluaeg sinna teel olnud. Abikaasa sõnul on «Varjuteater» tema ühe eluetapi üldistav ja vabastav kokkuvõte.