2. aprillil tähistatakse üleilmselt lasteraamatupäeva, mis on Taani kirjaniku Hans Christian Anderseni (2. aprill 1805 – 4. august 1875) sünniaastapäev. Kuigi Andersen kirjutas ka palju näidendeid, luulet, romaane ja reisikirju, on ta enim tuntud oma imeliste muinasjuttude poolest, mida on tõlgitud enam kui 125 keelde.
Kes ei oleks kuulnud lugusid inetust pardipojast, Pöial-Liisist ja printsessist herneteral? Vähesed teavad aga seda, kui huvitav ja kummaline oli isik, kes need lood aastad tagasi kirja pani. Hans Christian Andersen seisis oma elus silmitsi suurte raskustega ja teatud mõttes kandis oma hingevalu loomingusse üle.
Siin on seitse huvitavat fakti Anderseni elu ja pärandi kohta, millest lasteraamatutest lugeda ei saa.
1. Mõned Hans Christian Anderseni muinasjutud on autobiograafilised
Kirjandusuurijad on selgeks teinud, et jutustus «Inetu pardipoeg» peegeldab Anderseni enda võõrandumise tundeid. Poisipõlves noriti tema välimust ja peenikest hääletooni, mistõttu tundis ta end sageli tõrjutuna. Hiljem kirjutas ta loo poisist nimega Hans, keda koolis kiusati. Sarnaselt inetu pardipojaga sai ka Andersenist hiljem «luik» – haritud, maailmakuulus kirjanik, kel oli väga tähtsaid sõpru.
Samuti on tõendatud, et Andersenile meeldis panna oma tegelaskujusid rasketesse olukordadesse, kus ta sai läbi mängida enda elus toimunud traumasid: vaesuses üles kasvamist, isa surma ja lapsena tehases töötamist. Kirjanduskriitik Paul Binding, kes kirjutas Hans Christian Andersenist raamatu, on öelnud, et kirjaniku lugude võlu ei peitu ainult nende tõepärasuses. «Tõsi, mõned Anderseni kuulsamad lood – «Inetu pardipoeg», «Vankumatu tinasõdur» ja isegi «Väike merineitsi» – on tema enda dilemmade dramatiseeringud või sublimatsioonid, kuid need ei mõjuks meile nii nagu need mõjuvad, kui need ei ületaks seda isiklikku läve – nii keele, üksikasjadele pööratud tähelepanu kui märkamatult keeruka struktuuri poolest – mis teevad neist täiuslikult viimistletud ja universaalselt köitvad kunstiteosed,» kirjutas ta.