Lõpuks hakkab midagi juhtuma. Mingil hetkel olen jõudnud mõtteni, et ma ei olegi ehk jumalat eales päris korralikult ja lõpuni uskunud, sest mul on astronoomiaga oma suhe ja tundub, justkui vähendaks täheteadus jumala olemasolu võimalust. Saadan mõtte minema! Aga alles jääb miski: tunne, mida tähistaevasse pärani silmi vaatamine minust tekitab. Ma lihtsalt tajun taeva suurust. Kuni märkan, et möödunud on kaua aega. Nagu oleksin maganud, päranisilmi või kinnisilmi, ei mäleta. Aga mäletan, et ma tegelikult ei maganud.
Kas see ongi mediteerimine?
Mis iganes moel on Marat mind oma lähedusega aidanud. See hakkab mul välja tulema, aina lihtsamalt. Nüüd ma tean, et minu värav «seisundisse» minekuks on tähistaevas. Marat kutsub mind veel paar korda koos mediteerima. Enne ja pärast seda jalutame ringi ja arutame ilmaasju. Mu vene keeles on küll augud sees, aga selle lappimiseks saab taskusõnastikust abi.
Tänu mediteerimisele saan ka mõistusega sõnastatavaid mõtteid juurde. Nende päevade sisse kuulub näiteks üks lause, millele mu kaustikus suur rasvane ring ümber on tõmmatud: «Ilmaruumi lõpmatus tõestab meile jumala olemasolu, mitte ei sea seda kahtluse alla.»
Ühel keskhommikul pärast daršanit, kui Marat ootab meie ühiselamu ees, juhtub kentsakas lugu.
Mul hakkab halb, varahommikust saati on sees keeranud, kõrvus kumisenud. Ja eneselegi ootamatult olen pimedas augus. Minestanud, nagu Anu hiljem räägib. Kokku kukkunud, nägu valge. Marati ja Anu valikutest kõige mõistlikum tundus see, et Marat võttis mu sülle, tassis teisele korrusele meie tuppa, tõstis mu voodisse ja saatis Anu õue tooma kookospähklit, mida juua saaks. Võimalik, et minestamist põhjustas veepuudus. Mandiri ei tohi veepudeleid kaasa võtta, teoreetiliselt saab küll väljas joomas käia, joogiveekraane on mitmel pool, aga alati ju ei viitsi end turvaväravatest läbi sekeldada ja uuesti järjekorras seista…