Süüria diktaatori Bashar al-Assadi isa Hafez al-Assad ilmestas oma ametlikke kohtumisi mänguripsühholoogia trikkide ja teatraalsete väljaastumistega. Kuna Assad eelistas samuti pikalt rääkida, serveerisid tema teenrid külalistele ohtralt teed. Kui tass oli poolenisti tühi, siis täideti see otsekohe. See tähendas, et Assadi külalised pidid võitlema tüdimusega, kuid ühtaegu ka looduse kutsega. Heietamist jätkates jälgis Assad kahtlemata mõnuga, kuidas kõrged diplomaadid istmel nihelesid ning seejärel esimesel võimalusel lähimasse tualetti kiirustasid.
Leidub võtteid, kuidas niisuguste inimestega koosolekutel toime tulla. Kõigepealt ei tohi tekitada neist arvamust, nagu oleks neil oma manöövritega edu. Jätkuvalt keskendudes kuulan tähelepanelikult jutuajamist ja teen märkmeid meeldetuletuseks, mida võiksin öelda, kui selleks avaneb võimalus.
Hoolikas tähelepanu on alati hästi kulutatud aeg. Assadi- ja Putinisuguste isikute paljusõnalisusesse ja keerutamisse on peaaegu alati peidetud midagi olulist – mõni kasulik üksikasi või kõnetooni nõrk, kuid siiski äratuntav nihe, mis viitab varjatud võimalusele.
Ühes kõneluses Putiniga Bushi administratsiooni algperioodil rääkis ta pikalt ja laialt ohtudest, mida kujutavad endast USA raketitõrjesüsteemi arendamise plaanid. Ent tähelepanelikul kuulamisel, kui ma sõnatulevärgi kõrvust mööda lasin, jäi mulje, et ehkki see plaan Venemaale ei meeldi, ollakse valmis leppima meie otsusega taanduda nõukogudeaegsest lepingust, mille järgi kumbki pool loobus ballistiliste rakettide tõrjesüsteemi ehitamisest. Niisugune toonimuutus äratas Washingtonis huvi.
Minu kõnelused Hafez al-Assadiga 1980. aastatel tema naaberriigi Liibanoni kriisi haripunktis olid samuti korrektsed ja viisakad. Ent tema käitumise jälgimisest ja ütlemata jäetusse süvenemisest sai selgeks, et too «Damaskuse sfinks» ei olnud Ühendriikide sõber, nagu mõni USA diplomaat oli lootnud või eeldanud. Tegelikult järeldasin ma, et ta teeb kõik, mis tema võimuses, Liibanoni destabiliseerimiseks ning ameeriklaste ja liitlasjõudude sealt väljakihutamiseks. Selgus, et just nõnda ta toimiski.
Alandamist üritavate juhtide ohjeldamiseks võib ka sekkuda mõne vagura, kuid tähelepanu äratava lükkega. Näiteks kasutasin ma üht kohtumist Assadiga, et edastada talle meiegi sõnum. Andsin talle tema riigi väga üksikasjaliku, alles hiljuti lahti salastatud satelliitkujutise. 1980. aastatel, enne Google Mapsi, olid satelliidifotod ainult kõige arenenumatele riikidele jõukohane tehnika tippsaavutus. Tahtsin sellele salakavalale riigijuhile teada anda, et kui tema jälgib meie jõudusid Liibanonis, siis näevad USA silmad ka Süüriat.