Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Miks tuleb meeskonnatöö sujumiseks ennast kiita?

Mats Soomre. FOTO: Rauno Liivand

KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutaja ning Belbini meeskonnarollide atesteeritud esindaja Eestis Mats Soomre on läbi viinud üle tuhande koolituse ja treeningu. Tema peamisteks koolitusteemadeks on meeskond, meeskonnatöö, meeskonnarollid ja meeskonna juhtimine ning enesekehtestamine. Loe Soomre soovitatud raamatust «Belbini teejuht» katkendit, mis räägib sellest, et oma tugevatest külgedest tuleb ka teistele teada anda.

Näidake seda, mis on näitamist väärt

Arusaam oma meeskonnarollidest ja sellest, kuidas teie tugevad küljed avalduvad, võib osutuda kergenduseks. Siiski ei tohi jääda loorberitele puhkama. Kui teil on selgem arusaam sellest, millised on teie tugevad küljed, kandke hoolt, et ka teised neist teada saaksid. Kui olete mõne tööga eriti hästi toime tulnud, väljendage rahulolu ja näidake, et tunnete sellest rõõmu. Kui annate sõnaselgelt teada, mis teile rõõmu valmistab, teete lisaks endale teene ka tööandjale. Seega märgite ära tööd, mida tööandja võib rahumeeli teile anda, teades, et need tehakse hästi. Kui tööandja peab selle kõik ise välja mõtlema, on see raskem teile mõlemale.

Selge see, et ühelegi tööandjale ei avalda muljet töötajad, kes üksnes räägivad ega tee midagi. Aga kui ilmutate huvi või teil on võimeid mõnes valdkonnas ja näitate soovi sedasorti tööd teha ning teod toetavad teie sõnu, siis märgatakse seda ja teil õnnestub pälvida lugupidamine.

Enda näitamisel selles valguses, kes te tegelikult olete, on mõningaid eeliseid. Esiteks teavad teised, mida teilt oodata. Selle tulemusena on tõenäolisem, et teie osaks saavad just õiged tööülesanded. Tugevat identiteeti luues panete aluse edule viivale teele. Probleem seisneb aga selles, et sellise strateegiaga kaasnevad riskid. Mis saab siis, kui teie tugevad küljed langevad kokku kellegi teise omadega? Tõenäoline on, et kaks sõltumatute vaadete ja loovate ideedega inimest ei ole teineteise imetlejad. Kaht organisaatorit on arukam lahus hoida. Aga kui mõistate oma töökaaslaste loomulikke meeskonnarolle, on vähem tõenäoline, et sisenete teise territooriumile.

Tagasi üles
Back