R, 22.09.2023

«Orpheuse raamatukogu» sarjas esitletakse vendade Strugatskite raamatut «Muinasjutt troikast»

Facebook
Comments
Arkadi ja Boriss Strugatski.
Arkadi ja Boriss Strugatski. Foto: Erakogu

Reedel, 10. juulil toimub Tartus kirjanduse majas kultuuriklubi Salong välialal kell 19.00 vendade Strugatskite raamatu «Muinasjutt troikast» esitlus. Raul Sulbi räägib ka sarja «Orpheuse raamatukogu» kontseptsioonist ja viimastest raamatutest.

«Muinasjutt Troikast».
«Muinasjutt Troikast». Foto: Kirjastus Fantaasia

«Muinasjutt Troikast» («Сказка о Тройке») on 1968. aastal ilmunud satiiriline ulmeromaan. Kuna ilmumise ajal arvati, et see kritiseerib nõukogude bürokraatiat, valitsust ja teaduskeskkonda, sattus teos tol ajal «mittesoovitatud raamatute» nimekirja.

Venemaal kultusteose staatust nautiv «Esmaspäev algab laupäeval» ja selle järg «Muinasjutt Troikast» on vendade Strugatskite loomingus üsnagi erandlikud teosed, nende ainsa fantasy-sarjana on need teravalt satiirilised, kohati absurdsed, kohati hüsteeriliselt naljakad.

Romaani kirju tegelastegalerii moodustavad lisaks teadureile ja bürokraatidele erinevad mütoloogilised ja fantastilised tegelased. Romaanist eksisteerib kaks varianti, mis erinevad tegelaste ja mõningate süžeeliinide poolest. Esimest versiooni peetakse romaani «Esmaspäev algab laupäeval» otseseks järjeks. Teise versiooni sündmustik toimub Võlukunsti Instituudi seni avastamata korrusel. Tavaliselt avaldatakse kaks versiooni «Muinasjutust Troika» üheskoos, üks Arkadi ja teine Borissi lemmikuna, nagu on ka «Orpheuse raamatukogu» väljaandes.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles