Tänapäeva probleemid rahaga
Tänapäeva rahal on peamiselt kaks suurt puudust: seda on digitaalselt lihtne kopeerida ja veel suurem probleem on praeguse rahandussüsteemi jätkusuutmatus. Kopeerimise lihtsus on, muide, ka interneti üks suurimaid probleeme, lisaks spämm ja andmemahtude väga kiire kasv. Sama kehtib ka digitaalse raha puhul – virtuaalsesse keskkonda nulle juurde kirjutada on märksa lihtsam kui keeruliste turvaelementidega füüsilisi kupüüre juurde trükkida. Olgu selleks kirjutajaks siis häkker väljastpoolt või mõni süsteemi kuuluv isik.
Ainus, mis sellise olukorra eest kaitseb, on reeglistiku muutmise protsessi keerukus, seadused ja teatud kohtadel töötavad võtmeisikud. Need kõik on aga ka potentsiaalsed ohuallikad. Seetõttu on protsessidesse lisatud keerukust paljude osapoolte näol, reegleid üritatakse kaitsta tarkvaraga ja võtmeisikud on dubleeritud. Lisaks peab kõike seda vastavate keskkondade regulaatorite abil rangelt ka väljastpoolt reguleerima, et võtmeisikud tunnetaks oma vastutust. Kuid siiski võib kõik valesti minna.
Ajalugu on korduvalt tõestanud, et ükskõik kui palju ka ei reguleeri, ükskõik kui keeruliseks neid protsesse ka ei muuda, ikka saab mõnel juhul minna valesti. Ja seda peamiselt ühel põhjusel – igas sellises võtmekohas on endiselt väga suur osakaal inimfaktoril. Inimene, kellel on emotsioonid, tunded ja ihad, võib protsessijuhina selles kontekstis ühel või teisel põhjusel muutuda ahelda nõrgimaks lüliks.
Oletame, et suurettevõtte juhil tekivad peres probleemid, näiteks tüüpiline märulifilmi stsenaarium, kus tema laps röövitakse ja lunarahaks on vaja väga suurt summat. Võib juhtuda, et ta kaalub ka võimalust oma ametipositsiooni ära kasutada – see on täiesti normaalne inimlik käitumine kriisisituatsioonis. Seni paigas olnud prioriteedid võivad kiiresti muutuda, kui mängu tuleb alalhoiuinstinkt. Või võtame näiteks kasiinosõltuvuse. Seda on ka Eestis ette tulnud, et tippjuht võtab firma arvelt piiramatul hulgal raha ja mängib selle kasiinos maha.