T, 28.11.2023

PALJU ÕNNE! ⟩ Maimu Bergil ilmus sünnipäevaks näidendiraamat

Facebook
Comments
Kirjanik Maimu Berg.
Kirjanik Maimu Berg. Foto: Peeter Langovits

Täna, 27. augustil tähistab oma 74. sünnipäeva eesti kirjanik, kriitik, tõlkija, ajakirjanik ja poliitik Maimu Berg. Kirjastuselt Hea Lugu ilmus sel puhul ka näidendiraamat «Kõnelused lahkunutega», mille on illustreerinud Merike Tamm.

Raamatus on kaks Maimu Bergi näidendit: «Vanaisa» ja «Salong».

Maimu Berg, «Kõnelused lahkunutega».
Maimu Berg, «Kõnelused lahkunutega». Foto: Raamat

«Vanaisa» on 2018. aastal esitatud Strasbourgis Tagora teatris inglise keeles. Tekst aitab selgitada Eesti Vabariigis juhtunut, kuid võiks lisaks võõrastele meenutada-selgitada seda ka meie nooremale põlvkonnale. Mõttelises dialoogis on vastamisi ehk mõneti eluvõõras Euroopas õppinud-elanud lapselaps Rutt, kes ootab terroristi last, ja tema vanaisa, kes punaväkke mobiliseerituna tegi läbi tööpataljoni ja kaotas esimeses lahingus jala.

Ometi ei tahaks vanaisa võimaluse korral õnnelikumat elu, talle piisab enda omast. Tema mõttelaadi iseloomustab hästi vastus Ruti küsimusele, miks tööpataljonist ei põgenetud, et vabaduses surra.

«Mis vabaduses! Tuhandete kilomeetrite ulatuses polnud mingit vabadust.»

«Salong» sai 2017. aasta näidendivõistlustel III preemia. Kuulus salong, spiel, peategelased ja nende mõttemaailm on tuttavad M. Bergi pihtimuslikust raamatust «Meie hingede võlad». On inimesi, kes isegi seda soovides teineteise mõjuväljast ei vabane.

Taustategelasteks on Mehe ja Naise kaasaegsed, peamiselt literaadid ja teatriuuendusega seotud näitlejad-lavastajad, kes käisid salongis. Autor laseb Naisel öelda, et nüüd on see kõik juba kauge minevik, kuid aeg-ajalt kerkib see järvepõhjast üles nagu uppunud katedraal jõuluööl, murdes endale raginal teed läbi ajast kokkukantud jää.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles