Pihtimus mehelt, kes pidi vastutama, et Vene sportlased ei jääks dopinguga vahele

Copy
Dopinguproov.
Dopinguproov. Foto: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AP/Scanpix

Kirjastus Tänapäev andis välja põneva ja silmiavava raamatu «Võit või surm: Venemaa salajane dopinguprogramm».

Grigori Rodtšenkov, «Võit või surm: Venemaa salajane dopinguprogramm».
Grigori Rodtšenkov, «Võit või surm: Venemaa salajane dopinguprogramm». Foto: Kirjastus Tänapäev

Grigori Rodtšenkov (snd 1958) töötas aastaid Moskva Antidopingu Keskuse juhina ning vastutas Venemaa sportlaste dopinguproovide analüüsimise eest. Tema täiendav tööülesanne oli jälgida, et Vene sportlased ei jääks dopinguga vahele.

2015. aastal hakkas Maailma Antidopinguagentuur WADA pöörama rohkem tähelepanu Venemaa sportlaste kahtlastele dopinguproovidele ja uudistesse jõudis sageli ka Grigori Rodtšenkovi nimi. Rodtšenkov hakkas toimuva valguses kartma, et kuna ta teab liiga palju, võib ta elu olla ohus. Ta võttis kaasa materjalid Venemaa dopinguprogrammi kohta ning põgenes USAsse.

«Võit või surm» on Grigori Rodtšenkovi kirjeldus Nõukogude Liidu ja hilisema Venemaa süstemaatilisest dopingukasutamisest läbiimbunud spordisüsteemist, dopinguainete uurimisest, nendega kauplemisest, küünilistest treeneritest ja spordiametnikest, sportlaste valikutest ja juhtumitest suurvõistlustel alates 1980ndatest kuni kaasajani. See on haarav ja kohati jahmatamapanev kirjeldus poliitika, teaduse ja spordi seostest, mis ei sobi kuidagi kokku retoorikaga spordi ideaalidest, ent ometi pidevalt toimub. Grigori Rodtšenkov elab praegu USAs tunnistajakaitse programmis pideva politseivalve all. Tema loo alusel on valminud dokumentaalfilm «Ikarus», mis pälvis 2018. aastal Oscari.

Tagasi üles