Vene luuletaja David Samoilovi 100. sünniaastapäeva tähistav kakskeelne luulekava tuleb esitusele 7. oktoobril Odeoni baaris Tallinnas. Luuleõhtul esinevad näitleja Eduard Tee, tõlkija ja luuletaja Jaak Känd ning muusik Jelena Garanina.
Koplis kõlab poeet Samoilovi looming kahes keeles
Samoilov on 20. sajandi teise poole üks tähtsamaid vene luuletajaid. Oma viimased 14 eluaastat (1976-90) elas ta Pärnus Toominga tänaval. Seepärast on täiesti õige rääkida Samoilovist kui Moskva-Pärnu poeedist. Pärnu-perioodil kirjutas Samoilov hulga luuletusi, mis seotud Pärnu, Eesti looduse ja Eestimaaga. Ta tõlkis vene keelde Lydia Koidula, Jaan Krossi ja teiste eesti luuletajate loomingut. Sel ajal ilmus tal kuus venekeelset luulekogu, terve rida poeeme, luuletõlkeid ning kirjandusteaduslikke ja -kriitilisi materjale.
Samoilovi tõlkija ning luuletaja, Pärnus elav Jaak Känd, leidis 2013. aastal maja, kus Samoilov elas. «Olin luuletaja Samoilovist muidugi kuulnud, kuid seda, et päris olulise osa oma loomingust oli ta siin kirjutanud, oli mulle üllatuseks. Selgus, et paljud pärnakad ja eestlased ei tunne Samoilovit. Hakkasin tema luulet eesti keelde tõlkima, nüüdseks on neid kokku ligi 60,» märkis ta.
1. juunil 2020 täitus Samoilovi sünnist 100 aastat, osa luulekavast kõlas sel olulisel päeval Pärnus Samoilovi pingi avamiselgi.
Kakskeelses luulekavas on valimik David Samoilovi põhiliselt Pärnu perioodil kirjutatud luuletustest. Luulet esitavad näitleja Eduard Tee (vene keeles) ja tõlkija Jaak Känd (eesti keeles), vahetekstid tutvustavad David Samoilovi elu- ja loomelugu. Vahepaladena kõlavad David Samoilovi tekstidele kirjutatud laulud, laulab ja saadab end kitarril Jelena Garanina.
«Samoilov võlub oma kõnekeelse lihtsuse ja samas kõrgluulelisusega. Midagi on Samoilovis puškinlikku – ehk meloodilises intonatsioonis, vabas mänglevas riimis, ootamatutes kõrvalepõigetes – see tunnistab mulle, et tegemist on luuletajaga par excellence,» kommenteeris Känd, kes on ka luulekava kokkupanija.
Näitleja Eduard Tee ütles, et Samoilov on tema jaoks vaieldamatu autoriteet. «Ta on kogunud hiiglasliku kohtumiste kogemuse, valu kogemuse, armastuse, sõja, elu mõistmise kogemuse. Sealjuures jäi ta lapseks, kes rõõmustas iga vihma üle, kurvastas iga ebaõigluse üle. Ta oli aus, tundlik, kohusetruu kunstnik,» kirjeldas Tee poeeti.
Luulekava esimesed ettekanded toimusid talvel Narvas ja suvel Pärnus. Tallinna sündmus toimub 7. oktoobril algusega kell 19 Odeoni baaris Koplis. Lisainfot leiab Facebookist ja kodulehelt kultuuraitabhingata.wordpress.com.
Luulekava ettekandeid toetab Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital, sündmust korraldab MTÜ Kultuur aitab hingata.