Seminar «Laps kirjanduses» uurib mängu rolli lastekirjanduses

Linda Pärn
, raamatuportaali toimetaja
Copy
Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm.
Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm. Foto: Mihkel Maripuu

22. oktoobril 2020 kell 10.30–16 toimub juba kaheksandat korda Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse ühisseminar «Laps kirjanduses». Seminari alapealkiri on seekord «Mäng ja lastekirjandus» ning see uurib, milline roll on mängul lasteraamatutes.

Ütlus «Mäng on väikese inimese töö», on üldtuntud, kuid kas me ka teame, mis on mäng teoreetiliselt ja kuidas seda uurida saab? Kas oskame arvata, mil moel mäng lastekirjanduses väljendub, kes on meie kõige mängulisemad kirjanikud ning kuidas noortele lugejatele selline kirjandus mõjub? Kas mõistame, miks on oluline keelemäng või nukuteater, mänguline lasteraamat või lustlik muuseumiprogramm, õpetaja või lapsevanema võime märgata lastekeele rikkust? Nendele küsimustele otsivad seminariettekannetes vastust Oliver Laas, Jaanika Palm, Krista Kumberg, Mari Niitra, Taavi Tõnisson, Katre Kikas, Keiti Vilms, Andra Kütt ja Elle-Mari Talivee.

Lastekirjanduse uurija ja seminari korraldaja Jaanika Palmi sõnul ei ole mängu ja lastekirjanduse suhteid ammuilma põhjalikuma vaatluse alla võetud. «On tore, et nüüd tänu sellele seminarile saame teemast niivõrd mitmekülgse pildi. Vaadeldakse ju mängu nii mänguteoreetilisest vaatepunktist, uuritakse erinevate teoste mängulisust kui käsitletakse viise, kuidas mängulisuse abil rohkem lapsi ja noori lugemise juurde tuua.» Palm loodab, et peale seminari on osalejail kergem lastekirjanduses mängu märgata ning nad saavad palju inspiratsiooni lugemisteemadele loovamalt lähenemiseks.

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus vanemteaduri Elle-Mari Talivee sõnul on seminari kava mitmekülgne ja põhjalik. Ta ise ootab väga muuhulgas arutlust mängu piiridest Andrus Kivirähki loomingus: «Mu oma poisid on kasvanud suureks just tema lasteraamatutega ning see lõbus julgus, mis neis õpetab kõige üle sõbralikult naerma, on justkui osa sellisest leidlikust mängust, mis aitab igapäevamaailmaga hakkama saada.» Sõna «mäng» paneb Talivee sõnul juba iseenesest kuklakarvad põnevusest ja ootusärevusest püsti tõusma.

Seminarisarja «Laps kirjanduses» sai alguse 2013. aastal. See toob igal sügisel lastekirjanduse keskusesse kokku Eesti parimad lastekirjanduse uurijad ja spetsialistid, kes süüvivad olulistesse lasteraamatutega seotud teemadesse. Möödunud aastatel on arutletud huumori olemuse üle, vaagitud lastele mõeldud klassika olulisust, süüvitud Põhjamaade lasteraamatutesse, keskendutud tsensuurile ja tabudele tänapäeva lastekirjanduses ning kooli ja kirjanduse suhetele.

Otseülekannet seminarist on võimalik jälgida Eesti Lastekirjanduse Keskuse Facebooki lehel. Seminari toetab Eesti Kultuurkapital. Vaata seminari kava siit

Tagasi üles