N, 8.06.2023

NÄDALA RAAMAT ⟩ Igas mõttes tüse raamat, mida eneseisolatsioonis enda harimiseks lugeda

Facebook Twitter
Comments
Yuri Slezkine, California ülikooli Berkeley ajalooprofessor.
Yuri Slezkine, California ülikooli Berkeley ajalooprofessor. Foto: Sander Ilvest

Kuku raadio selle nädala raamat on Yuri Slezkine «Valitsuse maja. Vene revolutsiooni saaga», kirjastuselt Varrak. Tutvustab Timo Tarve.

Yuri Slezkine, «Valitsuse maja. Vene revolutsiooni saaga».
Yuri Slezkine, «Valitsuse maja. Vene revolutsiooni saaga». Foto: Kirjastus Varrak

«Valitsuse maja» ei sarnane ühegi teise Vene revolutsioonist ja nõukogude võimueksperimendist varem ilmunud raamatuga. Yuri Slezkine’i teos, mille kohta võib öelda, et see on kirjutatud Tolstoi «Sõja ja rahu», Grossmani «Elu ja saatuse» või Solženitsõni «Gulagi arhipelaagi» traditsioone järgides, annab haaravas vormis täpse ja igakülgse pildi elust Moskva hiigelsuures kortermajas, kus nõukogude tipptegelased ja nende pered elasid enne, kui nad ise langesid stalinlike repressioonide ohvriks.

Vankumatutest bolševikest ja uue maailma ehitajatest, kes on karastunud vanglates ja asumisel, saavad nüüd kõrged ametimehed, neil on perekond ja neilgi on oma olmemured, nad osalevad repressioonides, hukkavad rahvavaenlasi ja lõpuks hukatakse rahvavaenlastena ka nemad ise. Uus maailm jääb nende lastele …

Aastal 1931 valminud nn valitsuse maja, mis hiljem sai tuntuks kui maja kaldapealsel, asub teisel pool Moskva jõge Kremli vastas. Selles Euroopa suurimas kortermajas oli lisaks 505 möbleeritud korterile ka kõik muu vajalik alates kinost ja raamatukogust ning lõpetades tenniseväljaku ja lasketiiruga.

Autor kirjeldab, kuidas maja asukad oma korterites elasid ja juhtisid Nõukogude riiki, kuni umbkaudu 800 nendest sattus viimaks vanglasse ja kaotas enamasti ka elu. Kirjadele, dokumentidele, päevikutele, arvukatele intervjuudele ja sadadele haruldastele fotodele toetudes annab «Valitsuse maja» mitmekülgse ja unustamatu koondpildi peaaegu kõikidest toonase elu tahkudest kirjanduskriitikast kuni uute revolutsiooniteooriate, tulevikuennustuste ja punase terrorini.

Yuri Slezkine on California ülikooli ajalooprofessor, Ameerika teaduste ja kunstide akadeemia liige ning mitme auhinnatud ajalooraamatu autor.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles