R, 22.09.2023

Krüptorahanduse ekspert soovitab: lihtne ja selge raamat krüptorahast ja plokiahelast

Facebook
Comments
Alexander Tsikhilov.
Alexander Tsikhilov. Foto: Karen Härms

2008. aastal ilmus dokument, mille autor oli keegi Satoshi Nakamoto. Sellele järgnes plokiahela tehnoloogia esimene praktiline rakendus, projekt Bitcoin, mis küll tollal avalikkuse suurema tähelepanuta jäi. Hiljem, kui teave hakkas tasapisi levima, naerdi projekti üle avalikult – ainuüksi idee, et eksisteerib elektrooniline raha, mida tagab selle emiteerimiseks kulutatud elekter, tundus paljudele naeruväärsena. Seda kuni hetkeni, mil hakati ühe bitcoin’i maksumust tuhandetes dollarites mõõtma.

Mis on krüptoraha?

Krüptoraha on tihedalt seotud plokiahela tehnoloogiaga. Kus see raha tegelikult asub, kuidas see sinna satub, kuidas seda saada ja edaspidi kulutada ning mil viisil on raha pahatahtlike rünnakute eest kaitstud? Et krüptoraha-investeeringutest tulu saada, on vaja kõike seda mõista.

Alexander Tsikhilov, «Plokiahel. Põhimõtted ja alused».
Alexander Tsikhilov, «Plokiahel. Põhimõtted ja alused». Foto: Raamat

Alexander Tsikhilovi raamat «Plokiahel. Põhimõtted ja alused» selgitab tehnoloogiliselt keerulisi ideid nii lihtsalt kui see on võimalik, et ka arvuti- ja finantstehnoloogia kauge lugeja saaks ettekujutuse plokiahela tehnoloogiast ja selle alusel loodud projektide tööpõhimõtetest. Samuti tuleb juttu plokiahela alusel ellu viidud populaarsematest projektidest – peamiselt krüptorahadest, ning tehnoloogia võimalikust kasutamisest erinevates valdkondades.

Lihtne ja arusaadav

«Raamatus «Plokiahel» on kirjutatud väga põhjalikult nii krüptorahast kui ka plokiahelast ja ka laiemalt selle valdkonna tehnoloogiatest. Väga hea esimeseks raamatuks inimesele, kellel pole selle revolutsioonilise tehnoloogiaga eelnevalt kokkupuudet olnud,» soovitab infotehnoloogia taustaga krüptorahanduse plokiahela ekspert, investor, koolitaja ja konsultant Asse Sauga, kes on ka ise andnud välja raamatu «Kõik sai alguse Bitcoinist».

Sauga sõnul sobib see raamat ideaalselt juba mõnevõrra infotehnoloogiaga kokku puutunud inimesele kuid kindlasti leiavad sealt endale midagi ka arvutitest veidi kaugemal olevad lugejad. «Isiklikult mulle meeldib autori suur põhjalikkus, kui sügavuti on mõnede kirjeldustega mindud, et oleks valdkonnast etteantud võimalikult suur ja lai kontekst. Autor kirjeldab hästi arusaadavalt ja lihtsalt lahti keerulised tehnoloogiad, toob palju erinevaid näiteid ning mitmeid kasutusvaldkondi, kus need tehnoloogiad juba kanda on kinnitanud. Uute ja revolutsiooniliste tehnoloogiate juures on hästi oluline ka nende kirjeldamine, terminoloogia ning info levik just kohalikus keeles, seetõttu on väga hea meel näha, et eestikeelseid raamatuid krüptorahadest on juba päris mitmeid.»

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles