R, 29.09.2023

Ilmunud on unikaalne fotoalbum uurali rahvastest

Linda Pärn
, raamatuportaali toimetaja
Facebook
Comments
Fotoalbum «Rahvas – see tähendab inimesi. Soomeugrilased ja samojeedid vanadel etnograafilistel fotodel».
Fotoalbum «Rahvas – see tähendab inimesi. Soomeugrilased ja samojeedid vanadel etnograafilistel fotodel». Foto: Raamat

ERMi kirjastamisel on ilmunud fotoalbum «Rahvas – see tähendab inimesi. Soomeugrilased ja samojeedid vanadel etnograafilistel fotodel» täis unikaalseid ja enamasti avaldamata pilte. Raamat on heaks sissejuhatuseks veebruaris ERMis avatavale näitusele ning sel aastal Eestis toimuvale soome-ugri maailmakongressile.

Pildid pärinevad 19. sajandi teisest poolest ja 20. sajandi esimestest kümnenditest. See oli aeg, mil õpetatud mehed ilmutasid elavat huvi talurahva vastu ning rahvastik süstematiseeriti nende keele- ja kultuurieripäradest lähtudes rahvasteks. Rahvad koosnevad muidugi inimestest, kuid üksikisik oli tollaste etnograafide jaoks pigem oma rahva enam või vähem tüüpiline esindaja kui iseseisev uurimisobjekt.

Fotoalbumi koostaja Indrek Jääts: «Tubli raamatu mõõtu teos tähendas tublit tükki tööd. Raamat sündis koostöös Venemaa Etnograafiamuuseumiga. Lõviosa fotosid ei ole varem Eestis avaldatud. Lisaks Venemaa Etnograafiamuuseumi kogudes olevatele fotodele sai lisapilte otsitud ka Ungarist, Soomest ja meie oma Eesti Rahva Muuseumist.»

Raamatusse valitud fotoseeriad on mõeldud väikeste ekskurssidena ühelt poolt etnograafia ning teisalt pildistatud rahvaste ajalukku. Vanimad pildid, sh Charles Borchardti seeria eestlastest, pärinevad 1867. aasta etnograafianäituselt Moskvas. Peale fotode leiab raamatust näiteid omaaegsetest etnograafilistest kaartidest.

26. veebruaril 2021 avatakse ERMis samal materjalil põhinev näitus «Rahvas – see tähendab inimesi». Koos näituse avamisega toimub ka raamatu ametlik esitlus.

Raamat on kolmekeelne: eesti, inglise ja vene.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles