P, 10.12.2023

Üha rohkem inimesi soovib raamatukogudest e-raamatuid laenutada

Linda Pärn
, raamatuportaali toimetaja
Copy
Foto: Shutterstock

Üleeuroopalisest uuringust, milles osalesid ka Eesti Rahvusraamatukogu ja Tartu Ülikooli raamatukogu, selgus, et inimesed eelistavad e-raamatuid raamatukogudest laenutada. Küsitleti ligi 2500 inimest kümnest Euroopa riigist, et uurida lähemalt nii tavalugejate kui ka nägemispuudega lugejate e-raamatute kasutamise kogemust ning saada rohkem teavet nende vajadustest tehniliste abivahendite osas.

Uuring viidi läbi rahvusvahelise projekti EODOPEN raames, mille eesmärgiks on nelja aasta jooksul digiteerida ja teha soovijatele tasuta kättesaadavaks 15 000 20.—21. sajandil välja antud raamatut.

Vastajate tagasiside näitas, et enam kui pooled lugejatest hangivad e-raamatuid peamiselt e-raamatukogudest. Inimesed loevad e-raamatuid enamasti sülearvutist ja nutiseadmest, aga kõige sobivamaks seadmeks peeti siiski e-lugerit. Ligi 90 protsenti vastajatest pidas oluliseks võimaluseks raamat ka oma seadmesse alla laadida. See näitab, et üha rohkem oodatakse raamatukogudelt e-raamatute laenutamise võimalust.  

Covid-19 kriis on näidanud, et piirangute tõttu on vajalikke raamatuid ja  muid materjale raske kätte saada.  Seetõttu on raamatukogude pakutavad digiteenused üha populaarsemad, eriti neile, kes vajavad lugemismaterjale oma tööks või õppimiseks. «Paberraamat ei kao, kuid peame vaatama tulevikku – digiteeritud materjalid annavad meile sageli oluliselt parema ja kiirema juurdepääsu vajalikele teostele,» tõdes Tartu Ülikooli raamatukogu direktor Krista Aru. «Uuring aitab meil paremini mõista, missugused on lugejate ootused digiteeritud materjalidele. Meie ülesanne on oma lugejate soove kindlasti arvestada ja vastavalt sellele oma teenuseid kujundada.»

Rahvusraamatukogu peadirektori Janne Andresoo sõnul toob uuring esile selge vajaduse käia raamatute laenutamisel ajaga kaasas ning pakkuda ka üleriigilist ühtsetel alustel toimivat digitaalset teenust. «E-väljaannete laenutamise tulevik tähendab kasutajasõbralikkust nii veebirakendustes kui mobiilsetes seadmetes ning mugavat kasutamist kõigile, sh näiteks pimedatele ja vaegnägijatele. Rahvusraamatukogu ja kultuuriministeerium töötavad selles suunas, et võimalikult pea tuua kõikide Eesti inimesteni riiklik e-laenutuse platvorm, kust saab juurdepääsu nii e- kui ka audioraamatutele.»

Tasulise teenusena pole raamatu digitaalkoopia tellimine paljudele lugejatele taskukohane, EODOPENi projekti raames on aga võimalik digiteerida teoseid tasuta. Raamatu digiteerimisel ja kättesaadavaks tegemisel lähtutakse kehtivast autoriõiguse seadusest.

Eestis on alates 2020. aasta algusest EODOPENi projekti käigus digiteeritud kokku 500 teost. Digiteeritud  raamatutele pääseb ligi Tartu Ülikooli digitaalarhiivis, Eesti Rahvusraamatukogus lisatakse need digitaalarhiivi DIGAR. TÜ digitaalarhiiv sisaldab praegu üle 65 000 ühiku ning aasta jooksul on digitaalseid materjale alla laaditud rohkem kui 1,5 miljonit korda. Rahvusraamatukogu digitaalarhiivis DIGAR leidub üle 550 000 ühiku teavikuid ning viimase aasta jooksul on kokku tehtud üle 2,5 miljoni kasutusessiooni.

Uuringu lühiraportiga saab tutvuda siin.

EODOPEN ehk eBooks-On-Demand-Network Opening Publications for European Netizens on nelja-aastane projekt, mida koos raamatukogudega finantseerib Euroopa Komisjon kultuuriprogrammi «Loov Euroopa» raames. Projekti partnerriigid on Austria, Eesti, Rootsi, Tšehhi, Poola, Slovakkia, Saksamaa, Portugal, Ungari, Sloveenia ja Leedu.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles