Saada vihje

9 sammuga sihini: Edu akadeemia juht annab nõu, kuidas jõuda eesmärgile

Copy
Roland Tokko
Roland Tokko Foto: Karen Härms

«Eesmärkide seadmine on vajalik, et hoida õiget kurssi. Ilma eesmärkideta kulgemine on sama hea, kui istuda autosse ja hakata sõitma, ilma et teaksid, kuhu pead välja jõudma. Kuhugi sa kindlasti jõuad, aga see ei pruugi olla päris see, kus sa tahaksid olla,» kirjutab programmi «Silmapaistev Noor Eestlane» tunnustuse saanud Roland Tokko raamatus «12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga kõik peaksid teadma».

Kas oled valmis ohverdama oma mugavustsooni?

Edu akadeemia juhi Tokko sõnul annavad paljud inimesed oma eesmärkide poole püüdlemisel alla peamiselt viiel põhjusel. Need on:

  1. Neil pole vajalikul määral distsipliinitunnet ja tahtmist.
  2. Nad on mugavustsoonis.
  3. Nad ei usu oma võimesse eesmärke saavutada või kardavad ebaõnnestumist ja teiste arvamust.
  4. Nad rabelevad pidevas ajapuuduses ning lükkavad oma unistusi ja eesmärke edasi.
  5. Nad arvavad, et neil pole eesmärkide saavutamiseks küllaldaselt ressursse.

Tokko tõdeb, et kuuleb sageli, kuidas talle öeldakse, et küll tal on lahe elu - suhtleb edukate inimestega, toob neid Eestisse. «Jah, olen väga rahul sellega, mis mu elus on toimunud ja kuhu ma olen jõudnud, ent tihti ei mõisteta, kui palju raskusi, hirmude ületamist, kriitilisi hetki, vigade tegemist, ebaõnnestumisi, mugavustsoonist välja astumist ja kõike muud on mul selle saavutamise teel ette tulnud. Ja tuleb endiselt,» rõhutab ta.

Tokko kirjutab, et on harjunud, et iga asjaga, mida ta ette võtab, on seotud oma katsumused-võimalused-õppetunnid, ning kindlasti teeb ka tema vigu. «Ma ei võta enam probleeme takistusena, vaid lihtsalt osana protsessist, mida peaks hoopis nautima. See ei ole alati lihtne, eriti kui juhtub midagi sellist, mille kohta mul pole õrna aimugi, kuidas seda ületada või miks see kasulik on,» kirjutab ta ja lisab, et enne kui midagi ette võtad, mõtle läbi, millest sa oled valmis selle nimel loobuma. Kas oled valmis oma mugavustsoonist välja astuma ja ebamugavustele ruumi tegema?

Süsteem, kuidas saavutada eesmärke kiiremini ja nauditavamalt

Tokko meenutab, et kui tema oma eesmärkide seadmisega alustas, olid need tal pidevalt väga suured ja ta pidi korduvalt pettuma, sest polnud seatud kuupäevaks neile ligilähedalegi jõudnud.

Ta jagab eesmärgistamise strateegiat, mida ta ise kasutab ja mis aitab soovitud tulemusteni jõuda protsessi nautides ja ilma ebameeldiva punnitamiseta. Strateegia koosneb üheksast sammust.

1. Pane kõik oma suured ja väikesed eesmärgid kirja.

Kirjuta üles kõik oma unistused ja eesmärgid. Näiteks: unistuste kodu, 10 000 eurot passiivset tulu iga kuu, ümbermaailmareis, raamatu kirjutamine.

Pane kirja ka kõik väiksemad soovid, mis pähe tulevad. Näiteks: õpin valmistama mõnda uut toitu, hakkan regulaarselt trenni tegema, ostan uue telefoni, loen läbi kaks finantsteemalist raamatut jne.

2. Hinda 10 palli skaalal, kui reaalne on, et sa saavutad need eesmärgid järgmise kuue kuu jooksul.

Pane iga eesmärgi taha number vahemikus 1–10. Kümme tähendab, et sa usud täielikult, et suudad eesmärgi vähemalt kuue kuu jooksul saavutada, ja üks seda, et sinu arvates pole see üldse realistlik.

3. Vali välja üks eesmärk, mis sai hindeks 9 või 10.

Ainult üks eesmärk, mille puhul sa oled täiesti veendunud, et oled võimeline selle järgmise kuue kuu jooksul saavutama.

Pane tähele! Sa ei pane sellele eesmärgile kindlat tähtaega! Miks? Tihtilugu seavad inimesed endale suured eesmärgid ja mõne aja möödudes tundub neile, et nad pole üldse neile lähemale liikunud. Ühtlasi kaasneb tähtaja lähenemisega palju rohkem stressi, sest tekib tunne, et eesmärk ei ole saavutatav. See omakorda võtab ära innu tegutseda ja sinnapaika see jääbki.

4. Sõnasta oma eesmärk selgelt.

Tee endale täpselt selgeks, mida sa tahad. Sõnasta eesmärk väga täpselt, olgu see mõni number või konkreetne asi.

5. Miks?

Tee endale ka selgeks, mis põhjusel sa tahad seda eesmärki saavutada. Oluline on, et suudaksid oma eesmärgi saavutamisele kindlaks jääda ka siis, kui kõik ei lähe nii, nagu plaanis oli. Võid kindel olla, et sul tuleb ette hetki, kus kõik tundub lootusetu. Siis on abiks, kui mõelda neile põhjustele.

6. Planeeri ja tegutse.

Planeeri igale nädalale tegevusi, mis sind eesmärgile lähemale viivad, ning tee need ära eelisjärjekorras. Räägin sellest veidi pikemalt produktiivsuse peatükis.

7. Usu eesmärkide saavutamisse ja visualiseeri tulemust.

Selleks et midagi saavutada või mingi eesmärgini jõuda, on vaja uskuda, et sa suudad seda teha. Mida suurem ja keerulisem eesmärk, seda rohkem usku vaja läheb. Kui sa ise ei usu, siis on väga raske teisi inimesi uskuma panna, et nad sind toetaksid.

8. Tähista eesmärkide saavutamist ja võta ette järgmine.

Oluline on iga saavutust tähistada, ükskõik mil viisil, näiteks valjuhäälse hüüatusega „jess!” või rõõmutantsuga. Mida rohkem sa suudad eesmärkide saavutamisega seostada head tunnet, mida sa tähistamisega võimendad, seda rohkem sa oma keha ja meelt selle tundega harjutad. See omakorda tekitab soovi tunda üha uusi ja uusi edukogemusi ning eesmärke saavutada.

9. Muuda oma väikesed eesmärgid sammudeks suure eesmärgi poole.

Ühelt poolt on oluline liikuda kättesaadavate eesmärkide poole, ent veelgi tähtsam on seada suuremaid lõppeesmärke. Ideaalis peaks väiksemate eesmärkide saavutamine viima suurtele eesmärkidele lähemale.

Märksõnad

Tagasi üles