P, 10.12.2023

Lavastaja Andres Noormets kirjutab uues raamatus, mis hoiab paigal ja viib edasi

Copy
Andres Noormets
Andres Noormets Foto: Silver Kajula

Lavastaja, luuletaja ja teatripedagoog Andres Noormets talletas mõtted elust ja tööst päevaraamatusse pealkirjaga «Päevik».

Kajastust leiab periood 2019.-2020. aastal, suvest suveni. Sellesse aega jäi Ugala teatri juubeliaasta, neli väga eriilmelist lavastusprotsessi Ugala ja Rakvere teatris ning Moradokmai teatrikommuunis Tai Kuningriigis. Samuti kuuldemäng «Othello» loomine, reisid Indiasse ja Taisse, esimene koroonakarantiin ning ligi sada jalgsimatka ümber Viljandi järve. Talletunud dokumentalistlik tekst on tõukunud Läti lavastaja Alvis Hermanise päevikust ning pakub võimalust heita pilk ühe väga laia silmaringiga looja mõttemaailma.

Andres Noormets on raamatu loomisloost kõnelenud: «Kui mõni aasta tagasi ilmus Alvis Hermanise päevik, siis lugesin seda suure huviga. Tahtsin teada, kuidas paistab teatri sisemine pool inimesele, kellega umbes ühel ajal startisime, kellega olen paralleelset teed kõndinud. Ma saingi teada ja see teadasaamine rõõmustas. Siit tekkis mõte kirjutada oma päevik, aga Hermanise valemis – täpselt samadel päevadel, samast lähtepunktist liikudes. Kui erinev võib olla üpris sarnaselt alustanud ja samal alal tegutsevate inimeste elu? Kuhu hargnevad mõtted ja kujutlused? Mis saab määravaks, mis hoiab paigal ja mis viib edasi, mida erinevat aknast vaadates paistab? Tundus huvitav taoline teekond läbi käia ja käisingi. Juhuslikult sattus kirjutatu sünkrooni Ugala teatri sajanda hooajaga. Niimoodi tuli juurde lisadimensioon – võimalus vaadata Ugala juubeliaega läbi ühe teatritöölise tavalise ja salvestava silma.»

Raamatu väljaandmist toetas Eesti kultuurkapital.

Esitlus toimub otseülekandena neljapäeval, 22. aprillil kell 19 Ugala teatri Facebooki lehel.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles