Kuidas tunda igast päevast rõõmu? Proovi seda hingamisharjutust

Copy
Monika Palm.
Monika Palm. Foto: Karen Härms

«Me saame tähistada elu iga algava päevaga, sest iga päev on väärtuslik sellisel moel, mida me sageli ei oska ette kujutada. Elu tähistades saame rõõmustada kõikide pisikeste asjade üle, mis meie päeva täidavad. Tee kõike seda, mis paneb sind suurepäraselt tundma ning tee seda nii, nagu see päev oleks pidupäev ja tähista lihtsalt olemist,» annab nõu Tasakaalukeskuse hingamisterapeut ja «Hinga ja ela!» raamatu autor Monika Palm.

Et päeva tähistada, tee midagi erilist

Et tähistada mõnda päeva erilisel moel, soovitab ta näiteks otsida kapist välja riided, mida kannad pidupäevadel, lüüa end üles, katta laud nagu algaks pidu, teha midagi erilist, naerda ja nautida head seltskonda. Kui ees on ootamas töisemad tegemised, siis tee asju teadlikult, nagu oleks tegemist maailma kõige olulisema asjaga – võimalusi selleks on palju. Ja mis peamine – naerata suuremalt, naera kõvemini, kallista soojemalt ja armasta nii, et terve maailm seda näeb!

Hingamisteraapias väljendab Palmi sõnul hingamine elu. See, kuidas sa hingad, väljendab sinu võimekust elada. Mida vabamalt, suuremalt ja sügavamalt hingad, seda rohkem oled sa valmis elu kogu selle imelisuses vastu võtma.

Seega lõdvestumine ja vabalt ilma takistusteta hingamine toetavad elu elamist kergusega ja elu tähistamist. Kopsude avamine sügavamale ja pikemale hingamisele avab võimalused rõõmsamale elule.

Hingamisharjutus, mis aitab elust rõõmu tunda

  1. Leia mugav asend – kas istudes või lamades.
  2. Harjutusse minekuks tee eelnevalt kolm-neli rahulikku tavalist sisse- ja väljahingamist.
  3. Hinga sügavalt sisse ja alusta harjutust väljahingamisest. Hinga välja, alustades lugemist neljani, hinga samal ajal kogu sissehingatud õhk välja. Peab tekkima tunne, et kopsud lähevad lõpuni tühjaks.
  4. Kui kopsud on tühjad, siis hoia hinge kinni ja loe neljani.
  5. Rahulikult ja aeglaselt hinga sisse, lugedes neljani. Tunne, kuidas sisse hingamisel kopsud avarduvad ja täituvad kopsu tipuni õhuga. Hoia hinge kinni, jälle neljani lugedes. Pööra tähelepanu aistingutele, mis kehas tekivad.
  6. Hinga uuesti lõpuni kops tühjaks ja jätka seda harjutust tehes 5–8 seeriat.

Kui tuled harjutusest välja, siis enne igapäevaste toimetuste juurde asumist võta endale paar minutit aega tavapäraselt hingates, et tunnetada aistinguid oma kehas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles