N, 8.06.2023

Liis Sein raamatust «Minu linn»: looduskeskkond on halvas seisus. See on väga hirmutav

Linda Pärn
, raamatuportaali toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Liis Sein, «Minu linn».
Liis Sein, «Minu linn». Foto: Kirjastus Päike ja Pilv

Liis Seina «Minu linn» on raamat looduse ja keskkonna hoidmisest. 2019. a Põlvepikuraamatu konkursil võitis raamatu käsikiri I koha.

Linn, milles elab peategelane Hugo, on tema lühikese elu jooksul väga palju muutunud. Taimed ei taha kasvada, lindudel pole piisavalt pesitsuskohti, vihmaussid ei armasta viljatus mullas elada. Kõik loomad, linnu ja putukad on linnast lahkumas... Hugo mõistab, et midagi peab muutuma. Ta otsustab ehitada linna, kus on ruumi kõigile: inimestele, puudele, putukatele, loomadele ja lindudele.

«Lapsed on keskkonnahoidmisest üsna teadlikud, sellest räägitakse lasteaias ja koolis, aga ka paljudes kodudes,» ütleb Liis Sein. «Mina oma lastega räägin sel teemal palju ja nende jaoks on see väga oluline. Näiteks käime tihti lastega jalutamas nii, et võtame tühja kilekoti kaasa ja korjame maas vedeleva prügi kokku. Väike heategu keskkonnale pakub neile suurt headmeelt.»

Illustraator Gerda Märtens kasutas selle raamatu piltide loomisel kollaaži. «Tahtsin luua kergemat ja heas mõttes lihtsamat pildikeelt. Kollaažitehnika andis mulle palju vabadust ja oli mänguline. Tore oli eksperimenteerida joonistamise ja värviliste paberitega ning end oma harjumuspärasest joonest vabastada. Õppisin selle käigu joonistamise kohta palju. Kunstnikul ei pruugi olla ainult üks stiil,» usub Gerda.

Ka Gerda Märtensi jaoks on keskkonnateema juba lapsest peale südamelähedane. «Kõik need n-ö uued rohelised lähenemised, millest tänapäeval räägitakse, näiteks taaskasutus, loodussõbralikud materjalid jms, on minu jaoks alati tundunud normaalsed ja ideaalsed. Samas on see, et looduskeskkond on nii halvas seisus, jõudnud minu teadvusse viimastel aastatel. See on väga hirmutav. Mõtlen pidevalt, mida saan ise oma oskustega ära teha.»

«Minu linn» on Liis Seina neljas lasteraamat.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles