Kirjastuselt Postimees on ilmunud Ameerika filosoofi ja teoloogi David Bentley Harti «Jumalakogemus. Olemine, teadvus, õndsus».
Mis tähendusi kannab sõna Jumal suurtes teistlikes religioonides?
David Bentley Hart (s 1965) on hinnatud USA filosoof ja idakiriku teoloog, kes on avaldanud mitmeid teoloogilisi küsimusi käsitlevaid raamatuid. 2017. aastal ilmus tema tõlgitud Uus Testament. Hart on pälvinud tunnustust põhjalike teadmiste, läbinägeliku analüüsioskuse ja täpse keelekasutuse eest.
Usuteema on tekitanud avalikkuses tuliseid vaidlusi, ent sageli jäetakse neis kesksel kohal olev mõiste Jumal määratlemata. Kas vaidlejad räägivad üldse ühest ja samast asjast? Raamatus «Jumalakogemus» asetab autor selle mõistega seotud segaduse laiemasse konteksti ning selgitab, mis tähendusi kannab sõna Jumal suurtes teistlikes religioonides nagu judaism, kristlus, islam, vedanta ja bhakti (hinduismis), sikhism ja budism.
Hart ehitab oma arutluskäigu kolme peamise mõiste ümber – olemine, teadvus ja õndsus – ning näitab, et meie kõige fundamentaalsem reaalsusekogemus on ühtlasi olemuslikult seotud ülima reaalsusega, millele too kogemus paratamatult osutab. Hart pakub tänuväärset vastukaalu plakatlikele lihtsustustele. Ta uurib, kuidas sügavad inimkogemused annavad tunnistust Jumala tegelikkusest ja toob esile traditsiooniliste Jumalast mõtlemise viiside ilu ja poeesia.