Võib ju tunduda, et suured ja tähtsad asjad on kirjas ainult paksudes ja keerulistes täiskasvanutele mõeldud raamatutes. Tihti on aga lasteraamatutes olulisemadki tarkused peidus, mille meelde tuletamine täiskasvanueaski mööda külgi maha ei jookse. Seekord võtame luubi alla just need pildiraamatud, mis vaatamata oma napile tekstile suurt sisu peidavad või ammu tuntud tõsiasjadel uues valguses paista lasevad.
Eesti Lastekirjanduse Keskus soovitab pildiraamatuid, millest on ka suurtel ühtteist õppida
1. «Minu linn»
Liis Sein
Illustreerinud Gerda Märtens
Kirjastus Päike ja Pilv
2021
Hugo on ehitanud uhke linna. Ta on teinud sinna palju pilvelõhkujaid, kaubanduskeskusi ja bensiinijaamu. Linnas on ka üks väike läbipaistvast koogikarbist kasvuhoone. Terve tuba on toredat linna täis. Kui ema palub Hugol päris-kasvuhoonest maitserohelist tuua, hüppab poiss ettevaatamatult püsti ja linn variseb kokku. Kasvuhoones märkab Hugo, et taimed pole enam kuigi lopsakad, et kadunud on putukad ja linnud, hiired ja mutid. Hugol hakkab hirmus ja ta kiirustab tuppa. Nüüd ehitab ta hoopis teistsuguse linna. Sellise, kus kõigil on hea elada.
***
2. «Sünnipäev»
Ulrika Kestere
Illustreerinud autor
Tõlkinud Ülle Kiivet
Kirjastus Koolibri
2021
Oled sa suur või väike, tahad või ei – ikka jõuab kord aastas sünnipäev kätte. Kuna aga igaüks on erinev, on erinevad ka viisid, kuidas seda päeva tähistatakse. Üks korraldab suure peo ja tantsib nõrkemiseni, teine kutsub külla vaid ühe eriti armsa sõbra ja kuulab tema lugusid, kolmas aga unustab oma sünnipäeva hoopis ära. Sünnipäev on sinu pidupäev, ainult sina otsustad, kuidas tahad seda pidada.
***
Tomi Kontio
Illustreerinud Elina Warsta
Tõlkinud Jan Kaus
Kirjastus Päike ja Pilv
2021
Segavereline koerapoeg sünnib. Tema hulkuv ema paneb talle nimeks Kass, sest kassid on iseseisvad ja nii peab iseseisev olema ka koer nimega Kass. Kuid ükskõik, kuidas Kass ka ei püüaks iseseisev olla, ikka tunneb ta end hoopis üksikuna. Kui ta jõuab Helsingisse ja leiab mehe nimega Nugis, saab nii mõndagi selgeks. Näiteks see, et vahel tuleb võtta risk ja usaldada teisi, sest ainult nii saab leida sõpru, ainult nii ei pea olema iseseisev.
***
Mo Willems
Illustreerinud autor
Tõlkinud Leelo Märjamaa
Kirjastus Draakon & Kuu
2021
Elevandil ja Notsul on tore üheskoos. Nii mõnus on kahekesi olla! Siis aga lendab elevandile lind pähe. Õige pea on neid seal lausa kaks. Varsti juba tehakse pesa ja munetakse sinna ka munad. Peagi koorub kolm linnupoega. Elevandile ei meeldi, et linnupesa on tal peas. Mida teha, et pesast lahti saada?
Ameerika kirjaniku Mo Villemsi elevandi ja notsu sarjas on ilmunud ka raamatud «Kas lähme õue mängima?» ning «Kas ma pean oma jäätist jagama?» (mõlemad 2021).
***
Liis Sein
Illustreerinud Catherine Zarip
Kirjastus Tammerraamat
2021
Kõrberebasepere toimetab öösel ja magab päeval. Ainult väikesel kõrberebasetüdrukul Suzul ei tule und. Ei ole ju võimalik uinuda, kui päike nii ahvatlevalt koopasuudmele paistab! Küll tahaks teada, millisena paistab maailm päevavalguses! Suzule tulevad meelde lähedaste lood kaelkirjakute reegliteta jalgpallist, elevantide ülivaljust laulupeost, jaanalindude õudusjuttudest ja teistest päeval valitsevatest ohtudest. Kui vaid julgeks üle pesasuudme kiigata, kui vaid julgeks asjad oma silmaga üle vaadata…
***
Katri Kirkkopelto
Illustreerinud autor
Tõlkinud Hille Lagerspetz
Kirjastus Helios
2021
Popi on juba hommikust peale pahur. Ta oleks tahtnud jääda koju mängima, aga Vanal oli vaja minna Tähtsale Tööle. Nii kõnnibki Popi nii aeglaselt kui saab ja venitab rühmaruumis asju nagisse pannes. Pahurus aga ei lähe kuidagi üle, Popist saab superkangelane Torm, kes on metsik ja karm, kes ei hooli millestki. Isegi sellest ei hooli, et tema parim sõber Lumi saab haiget.
Sarjas on varem ilmunud «Molli» (2014), «Popi» (2018), «Molli ja isevärki olevus» (2019) ning «Molli ja maailma äär» (2020).