Kuidas ebaõnnestumisi teise nurga alt vaadata?
Alguses võivad mõned elus tehtud vead väga hirmsad tunduda, aga tagantjärgi pole asi üldse hull. Näiteks võib mõnest ebaõnnestumisest hiljem hoopis kasu olla, kui oled mõne uue kontakti või teadmisi saanud, mis on sind järgmiste asjade tegemisel aidanud.
Üks parimaid näiteid minu elust on Lauluväljakul toimunud festival, millele me panime koos partneritega suured lootused, aga mis kukkus paraku läbi ja lõppes suure, 25 000-eurose kahjumiga. Need õppetunnid, mis ma sealt sain, on minu jaoks hindamatu väärtusega, kuna need on aidanud mu järgmisi projekte ja suuri koolitusi väga edukalt korraldada. Ühtlasi on see minu silmis paljud pisiprobleemid täiesti tühisteks muutnud.
Samuti õppisin seda, et enne, kui midagi suurelt teha, tasub katsetada väikselt nii kaua, kuni väike asi toimib. Meil polnud aga ka ühtki väikest finantsiliselt edukat üritust ette näidata ja lootusega, et suurelt tehes asi õnnestub, on suured õppetunnid garanteeritud.
Me ei ebaõnnestu kunagi, me kas õpime või õnnestume.
Seega tea, et iga sinuga juhtunud asi, mis tundub esialgu halb, võib hiljem väga vajalikuks osutuda ja sind elus edasi aidata. Kui tundub, et olukord oli väga halb, siis küsi endalt järgmisi küsimusi:
Mida ma sellest õppisin? Ükskõik, mis juhtus, püüa leida midagi, mida sa teeksid järgmine kord teisiti.
Mis selles sündmuses head oli? Kindlasti on selle sündmusega seotud ka midagi positiivset, mis viis näiteks mõne muutuseni.
Kuidas see mulle kasulik on? Kas sa kohtusid kellegagi? Vabanesid millestki? Sattusid kuhugi?
Sellised küsimused aitavad pealtnäha negatiivseid sündmusi ja kogemusi oluliselt paremasse valgusesse panna.