Valede paljastaja raamat õpetab, kuidas end mitte lolliks teha

Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Eesti keeles on ilmunud Soome ajakirjaniku ja blogija Johanna Vehkoo raamat «Valede paljastaja käsiraamat». Raamatu tõlkis Margit Rebane-Pent.

Johanna Vehkoo, «Valede paljastaja käsiraamat».
Johanna Vehkoo, «Valede paljastaja käsiraamat». Foto: Raamat

112-leheküljeline raamat koosneb viiest peatükist: libauudised, vandenõuteooriad, algoritmid, eksiteabe psühholoogia ja kümme näpunäidet valede paljastamiseks.

Kui tahame autot juhtida, tuleb õppida reegleid, harjutada ja teha eksam. Millegipärast arvatakse, et meediamaailmas saadakse hakkama enda «terve mõistusega». Ei saa, ka siin on absoluutselt hädavalik ara õppida baasreeglid, et lolliks ei jääks. Seda juhtub alalõpmata, postitatakse ju sotsiaalmeediasse lugusid, mis heal juhul on piinlikud, halval juhtumil rikuvad elu pikaks ajaks.

Johanna Vehkoo «Valede paljastamise käsiraamat» on hädavajalik abivahend, kuidas vähendada isiklikke sotsiaalmeedia riske. Lihtne tekst ja lihtsad reeglid võimaldavad sotsiaalmeedia kasutajatel aru saada, kuidas ära tunda valesid, kuidas infomaailmas mitte kaotada ja enamgi veel, kuidas seal võita.

Vehkoo on Soomes tuntud ajakirjanik ja valede paljastaja, kes uurinud faktikontrolli olemust Wilsoni keskuses Washingtonis ning Reutersi Instituudis Oxfordis. Ta on kirjutanud neli raamatut ning olnud ka Soome Avaliku Sõna Nõukogu liige. Samuti on Vehkoo 2015. aastast alates Soome riikliku Yleisradio «Vale paljastaja» blogi autor.

Tagasi üles