T, 28.11.2023

Komissar Maigret’ kaks raamatut ilmusid esmakordselt eesti keeles

Facebook
Comments
Georges Simenon.
Georges Simenon. Foto: Akg-images/ Scanpix

Kirjastuselt Pegasus ilmus kaks Georges Simenoni raamatut ühest maailma tuntuimast detektiivist, politseikomissar Maigret’st: «Härra Gallet' surm» ning «Maigret ja tema surnu».

Euroopa nüüdisaegse krimikirjanduse isaks nimetatud George Simenon (1903–1989) on kirjutanud üle 400 teose, mis on tõlgitud umbes 50 keelde ja müüdud kogu maailmas üle 600 miljoni eksemplari. Simenoni loodud komissar Jules Maigret'st on aastatel 1931–1972 avaldatud 75 romaani ja 28 lühijuttu.

Raamatu «Härra Gallet' surm» (1931) on tõlkinud Merike Riives ning «Maigret ja tema surnu» (1948) on eesti keelde vahendanud Pille Kruus. Eesti lugejale peaks «Maigret ja tema surnu» olema tuttav teleri kaudu: 2016. aastal valmis Inglismaal raamatu põhjal telefilm Rowan Atkinsoniga peaosas.

Mõlemad raamatud on Andres Roosilehe esituses ka kuulatavad audioraamatute keskkonnas digiread.ee. Politseikomissar Maigret' juhtumite järgmisi raamatuid on oodata selle aasta lõpus.

***

Georges Simenon, «Härra Gallet' surm».
Georges Simenon, «Härra Gallet' surm». Foto: Kirjastus Pegasus

«Härra Gallet' surm»

Émile Gallet' vägivaldse surma asjaolud on kummalised. Komissar Maigret selgitab välja, et nii ohvri nimi, mille all ta reisis, kui ka tema väidetav amet on valed. Piinlikud kohtumised leinava perekonnaga reedavad mitmetähenduslikke tundeid lahkunu suhtes.

Visa uurimis- ja mõttetöö tulemusel veendub Maigret, et härra Gallet' elutraagika põhjust tuleb otsida tema minevikust. Lõpuks avastab ta kohutava tõe ja valede alla peidetud tegeliku kuriteo. Karistada pole aga õieti kedagi...

***

Georges Simenon, «Maigret ja tema surnu».
Georges Simenon, «Maigret ja tema surnu». Foto: Kirjastus Pegasus

«Maigret ja tema surnu»

Meeleheitel mees helistab eri kohvikutest Maigret’le ja palub politsei kaitset, öeldes, et teda jälitavad mehed, kes üritavad teda tappa. Seejärel kõned lakkavad...

Järgmisel ööl tuvastatakse tänaval mehe surnukeha. Tapja tabamiseks peab Maigret kokku panema üksikasjad surnud mehe elust, viies politsei selle käigus Pariisi slummide rahvarohkesse ja viletsasse allmaailma. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles