Loe katkendit Petra Bocki uuest käsiraamatust «Mindfuck Armastus. Kuidas me oma armuelu saboteerime ja mida selle vastu teha saame».
Mindfuck on igapäevane teguviis, millega inimesed end vaimselt saboteerivad. See teeb kõik, et me ei lubaks endale paremat elu ja elaksime allpool enda võimalusi. See töötab vastu ka kauneimale asjale maailmas – armastusele.
Petra Bock kasutab mindfuck’i meetodit nii armastuse kui partnerluse valdkonnas ja näitab, kuidas me oma tundeid ja suhteid blokeerime. «Ma satun alati valede inimeste otsa…», «Minu unistuste naist pole nagunii olemas…», «Kui ta mind vaid armastaks, siis…» Neisse lõksudesse langedes raiskame kogu oma potentsiaali, mida armastus meile võimaldaks.
Raamat «Mindfuck: armastus» selgitab lihtsalt ja näitlikult, mis inimesi armusuhetes kinni jooksutab ja kuidas need takistused edukalt ületada.
Dr Petra Bock kuulub Saksamaa tähelepanuväärseimate nõustajate hulka. Ta on üks nõutumaid loengupidajaid, kes inspireerib oma raadio- ja teleesinemistega miljoneid inimesi kogu maailmas. Oma raamatutes tutvustab ta lähemalt tänapäeva inimese psüühikat ja õpetab mõtlema nii, et me ei loobiks endale pidevalt kaikaid kodaratesse.
***
Otsides võimalusi mindfuck’i mõistmiseks ja ületamiseks, leidsin selleks ühe olulise pusletüki, kui töötasin naisega, kes soovis oma partnerilt rohkem tähelepanu. Ta virises, kurtis ja hakkas nutma, kui rääkis mulle, kuidas teisi naisi kätel kantakse, kuid tema ei saa isegi tehtud söögi eest ühtegi kiidusõna. Otsustasin jälgida vaid tema žeste ja näoilmeid, kui ta oma igapäevaelust jutustas. Tahtsin katsetada ühte hüpoteesi, mis on küll olemas psühhoteraapia teatud suundades, kuid nõustamises oli see enam kui ebatavaline. Nägin enda ees lapse liigutusi ja emotsioone, mitte kogenud ja täiskasvanud naist. Hetkel minu konsultatsioonil olev klient oli aga kogenud ja edukas naine, kellel oli nõudlik ning tähtis töökoht. Täiskasvanud inimesest oli oma suhtest rääkides vaid mõne minuti jooksul laps saanud. Laps, kes kurtis, et ei saa issilt piisavalt tähelepanu ja armastust. Mulle oli see mudel tuttav transaktsionaalse analüüsi teooriast, mis jaotab inimesed kolmeks sisemiseks osaks: nn lapseolek, vanemaolek ja täiskasvanud olek. Kõik osad on olulised ja aktiveeruvad erinevates olukordades. Mida rohkem seda mudelit nõustamisel katsetasin, seda enam jõudsin järeldusele, et täiskasvanuna ei pea me lapse- ega vanemaolekusse minema. Neid osi pole meil enam vaja. Mitte kunagi. Sest sellega liigutakse punktidesse, kus sisemine küpsemisprotsess pole veel päris täielik. Tekib ka olukordi, kus vaadatakse maailma ja täiskasvanuid sellest seisukohast, mis oli lapsena. Laste jaoks on täiskasvanud nagu vanemad. Ja kui olime väikesed, siis oli vanematel kaks peamist teguviisi: nad hindasid meie käitumist ja karistasid meid. Ning nad hoolitsesid meie eest soojalt ja armastavalt. Kolmas külg, mis täiskasvanuid kui iseseisvaid isiksusi määratleb, on meile endiselt võõras – salapärane, huvitav, aga alati ka veidi hirmutav. Karistavad ja hindavad või hoolivad vanemad tunduvad nagu kõikvõimsad olendid, kes kõike teavad ja tunnevad, suudavad kõike otsustada ja vajadusel igast jamast päästa. Kuid selles lapselikus vaatenurgas oleme me ise väikesed, nõrgad ja jõuetud. Väikese isiksuse välja näitamisega soovitakse äratada tähelepanu. Selleks on mitu võimalust: võib olla armas, asjadega kohaneda, näidata ennast abitu ja ülekoormatuna (sest oleme juba õppinud, et just siis meid aidatakse) või hakata tõsiselt lärmama: näidata vihapurskeid, trotsi, vingumist ja vastupanu. Kui vanemate ja laste vahel asjad «tõsiseks» muutuvad, siis võetakse appi äärmused.