Eesti keeles on ilmunud Honey Aaltoneni raamat «Hurriganes», mille tõlkis Vello Salumets. Loe raamatust katkendit!
See on raamat Soome muusika absoluutsest legendist, nende kuulsaimast rokkbändist Hurriganes.
Aastatel 1971–1984 Henry «Remu» Aaltoneni vedamisel tegutsenud ja 1988 comeback’i teinud bänd esitas põhiliselt 1950.–60. aastate rokilugude cover-versioone, aga ka omaloomingut. Kui Soomes ja Rootsis nautis Hurriganes enneolematut publikumenu, siis raadio ja televisiooni vahendusel ulatus nende mõju ka raudse eesriide taha, innustades mitut Eesti muusikute põlvkonda.
Karismaatiline Hurriganes, Soome noorte ühine lemmik, tõi esinemislavadele tagasi fännihüsteeria ja hoo sellisel moel, mida Soome show-elus polnud nähtud pärast kuuekümnendate alguse popmaaniat. Nende muusikat, eluviisi ja riietust imetleti tingimusteta. Hurriganes tähendas Soomes sama, mida Elvis, Beatles või Rolling Stones laias maailmas aastaid varem. Rekordaegadel anti ühes kuus ligi 30 kontserti ning polnud harvad laupäevad, kui tuli esineda kolm korda.
***
Rohkem Texast...
«Rock And Roll All Night Long» ilmus sobivalt sügissemestri ja kooli-pidude algul. Koolipeod olid tollal ühed märkimisväärsemad keika-kohad linnades ja seal käisid teismelised, potentsiaalseimad plaadiostjad. Kui koolide teadetetahvlile ilmusid Hurriganesi keikareklaamid, teadis noorsugu täpselt, mida nädalalõppu plaanida.
Soome helitööstus elas võimsas tõusuajas. Kui veel kuuekümnendate lõpus müüdi aastas plaate alla miljoni eksemplari, siis 1973. aastal kasvas see arv neljakordselt. Elati Soome roki tõusulainel nii kvaliteedi kui ka kaubanduslikus mõttes.
Hurriganesi publik oli algusest peale üsna kirju – oli koolihipidest teismelisi, oli tantsulavade ja kõrtsude noori täiskasvanuid, kuid rahvalikkusest ja lihtsusest hoolimata meeldis bändi personaalne rock’n’roll ka muusikute ringkonnale ning tõsisema roki harrastajatelegi. Kõik tahtsid kasvõi korraks midagi muud – ja «selles bändis oli ka üle mõistuse kõva kitarrist»!