Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Ära soovi endale täiuslikku tulevikku

Pilt on illustratiivne. FOTO: Shutterstock

Hal Elrod on edukas ärimees, ultramaratonijooksja, üks maailma parimatest koolitajatest, uhke isa, armastav abikaasa, nõutud esikõneleja ja mitmete menukite autor. Elrodi raamat «Imede hommik» on Amazoni üks kõrgemini hinnatud raamatutest, mida on tänaseks tõlgitud juba pea 20 keelde.

Elrodist on saanud mitmesajamiljonilise aastamüügiga müügimees, ta on jooksnud pärast rasket autoõnnetust ultramaratoni, kuigi talle öeldi, et ta ei hakka enam kunagi käima, ja paranenud haruldasest vähivormist, kuigi talle ei antud palju elulootust.

Elrod rõhutab, et mingis olukorras sees olles ei suuda me õigesti hinnata, kas see on halb või hea. Lisaks selgitab ta, miks probleeme pole olemas ja soovitab mitte unistada täiuslikku tulevikku, vaid näha oma elu täiuslikkust juba täna.

Avaldame mõtteid raamatust.

Võta arvesse, et mingis olukorras ei suuda sa õigest hinnata, kas see on hea või halb

Vastupanu algab sellest, kui tõlgendame mingi olukorra heaks või halvaks ja hakkame halvale vastupanu osutama. Kuid pole võimalik öelda, kas kogemus on hea või halb, kui oled selle sees või ka natuke pärast seda. Suurimast ebaõnnest võib saada suurim õpetaja ja isikliku kasvu ajend. Tuleb vaid pisut aega mööda lasta ja järele mõelda, et katsumuses väärtus näha. Kui näiteks suhe purunes ja olid meeleheitel ja põdesid seda mitu nädalat, kuud või lausa aastat, siis just selleks, et seejärel leida elu armastus, tunda tänulikkust lahkumineku pärast ja lubada paremal partneril ilmuda.

Probleeme pole olemas

Sõna «probleem» on mingile olukorrale kleebitud silt. On vaid olukorrad, millest saavad probleemid, kui otsustame neid sedasi vaadelda. Võime igale olukorrale anda nimetuse «probleem» või «võimalus» või «selgub hiljem» või mistahes muud. Nimetus, mille olukorrale anname, kujundab meie taju ja kogemust.

Ära soovi endale täiuslikku tulevikku

Ära soovi endale täiuslikku tulevikku, näe oma elu täiuslikkust juba täna. Veel üks, mida teeme, on täiuslikkuse nõutamine ja seejärel reaalsuse võrdlemine visiooniga sellest, missugune peaks elu olema. See on ka üks vastupanu vorm. Keskendud puudustele, võrdled olemasolevat täiusliku kujutlusega ja tekitad endale emotsionaalset piina. Sama hästi võid valida vaadelda oma elu läbi „mu elu on täiuslik just sellisena, nagu see praegu on“–läätse. Selleks, et kinkida endale sisemine rahu ja saada emotsionaalselt kõigutamatuks, pead lahti laskma vastupanust kõigele, mis on juba toimunud või hakkab kunagi toimuma, ükskõik kui valus see tol hetkel ka polnud või kui hirmutav mõni võimalik tulevikusündmus ka ei tundu. Saad seda teha oma reaalsust tingimusteta aktsepteerides nii, nagu see on.

Tagasi üles
Back