P, 10.12.2023

Mall Hiiemäe uus raamat jutustab kaladest Eesti rahvapärimuses

Linda Pärn
, raamatuportaali toimetaja
Copy
Mall Hiiemäe.
Mall Hiiemäe. Foto: Kristjan Teedema

Eesti Kirjandusmuuseumilt ilmus Mall Hiiemäe teos «Väike kalaraamat rahvapärimusest».

Äsja ilmavalgust näinud raamatus tutvustab Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteadur Mall Hiiemäe meie kalu Eesti Rahvaluule Arhiivi kogude põhjal. Samas sarjas on varem ilmunud «Väike linnuraamat rahvapärimusest» (2016), «Väike loomaraamat rahvapärimusest» (2019) ning «Väike puu- ja põõsaraamat rahvapärimusest» (2020).

Mall Hiiemäe, «Väike kalaraamat rahvapärimusest».
Mall Hiiemäe, «Väike kalaraamat rahvapärimusest». Foto: Raamat

Mall Hiiemäe kirjutab raamatu eessõnas, et võrreldes sellega, kuidas on rahvapärimuses esindatud linnud ja loomad ning puud ja põõsad, jäävad kalad eluslooduse klassina inimesele kaugeks. «Ennast looduse krooniks pidav inimene on tajunud lindudes sugulust, loomadele omistanud iseenese iseloomujooni, otsinud ning leidnud metsa- ja õuepuudelt tuge. Kaladega on teisiti – nemad on veteriigi elanikud, kohastunud eluks teistsuguses keskkonnas. Kalafauna esindatus folklooris on tagasihoidlikum ja meie hoiak kalade suhtes teistsuguse rõhuasetusega,» sõnas Hiiemäe.

Raamatu on illustreerinud Mari Hiiemäe ning kujundanud Pille Niin. Väljaande ettevalmistamist ja väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapital ning Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu (Eesti-uuringute Tippkeskus). Raamatu on kirjastanud Eesti Kirjandusmuuseumi Teaduskirjastus.

Kõik huvilised on oodatud ahjusooja raamatu esmaesitlusele reedel, 30 juulil kell 17 Peipsimaa Külastuskeskuses Kolkjas aadressil Suur tee 25. Esitlus toimub Kolkjas peetaval Rääbu päeval, kus Mall Hiiemäe räägib raamatust ja oma raamatusarjast, vastab küsimustele ning jagab soovijatele ka autogramme.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles