P, 10.12.2023

Algav sügis toob Eestisse suurepärased Soome kirjanikud

Linda Pärn
, raamatuportaali toimetaja
Copy
Johanna Venho.
Johanna Venho. Foto: Veikko Somerpuro

Sügishooaeg algab Soome kirjanduse lainel: kui augustis tutvustas Tallinnas oma uusimat romaani Laura Lindstedt, siis septembris saavad lugejad kohtuda kolme põneva ja eripalgelise autoriga: erinevatel üritustel tutvustavad oma loomingut Laura Ertimo, Johanna Venho ja Heidi Iivari.

Laura Ertimo.
Laura Ertimo. Foto: Anna Autio

LASTELE TEADUSEST

9. septembril kell 17.30 toimub Soome Instituudi raamatukogus (Ülikooli 11, Tartu) vestlusõhtu «Kuidas rääkida keerulistest asjadest lihtsate sõnadega?» kirjaniku ja geograafi Laura Ertimoga (1977). Arutelus on oodatud osalema lapsevanemad, õpetajad ja kõiki teised, kes on sattunud kimbatusse, püüdes mõnele lapsele või iseendale lihtsate sõnadega selgitada keeruliste nähtuste olemust.

11. septembril kell 14 saab Ertimoga kohtuda Tallinnas Kirjandustänava festivalil, kus toimub Ertimo nähtamatute asjade töötuba lastele. Üheskoos uuritakse luubiga asju, mida silm muidu ei seleta ning püütakse arvata lõhnade ja helide tekitajaid.

Laura Ertimo lastele suunatud teadusraamatud seletavad lihtsalt ja arusaadavalt lahti keerulisi nähtusi. Tähelepanuväärseks lisaväärtuseks on Ertimo raamatute puhul illustratsioonid: näiteks «Vesi. Raamat maailma tähtsaimast ainest» ja «Öö. Raamat unest ja pimeduse saladustest» (mõlemad illustreerinud Satu Kontinen) ühendavad teaduslikud teemad imeliselt kunstipäraste piltidega, samas kui kliimamuutusest kõnelev «Imelik ilm» (illustraator Mari Ahokoivu) on lahendatud paljudele lastele eriti meelepärases koomiksistiilis. Eesti keeles on Ertimolt seni ilmunud viis raamatut.

UUS SOOME PROOSA JA SOOME-EESTI LUULE TARTU KIRJANDUSFESTIVALIL

Kirjandusfestivalil Prima Vista saab kohtuda kahe särava Soome autoriga.

Heidi Iivari.
Heidi Iivari. Foto: Aksel Lõbu

22. septembril kell 17 esitleb oma viimast romaani «Esimene naine. Romaan Sylvi Kekkosest» (tlk Kai Aareleid, Varrak, 2021) Johanna Venho (1971). Mitmeid auhindu võitnud Venhot peetakse oma põlvkonna üheks olulisimaks autoriks Soome kirjandusmaastikul, kelle teoseid on tõlgitud paljudesse keeltesse. Intiimne, intensiivne ja poeetiline «Esimene naine» oli Soome kuulsaima kirjandusauhinna Finlandia nominent (2019). Neil, kes teose juba läbi on jõudnud lugeda, soovitame osaleda ka Soome Instituudi raamatuklubis, mis toimub juba 16. septembril!

24. septembril kell 19 esitleb oma soome- ja eestikeelset esikluulekogu «Tarton sarjarakastaja / Tartu sariarmastaja» (Enostone Kustannus, 2021) Heidi Iivari (1974). Iivari luuleteemad ulatuvad linnaromantikast tragikomöödiasse. Viisteist aastat Tartus elanud Soome-Eesti luuletaja esikkogu vallatu, tõsine, uhke ja elurõõmus boheemlasest muusa on tema kodulinn Tartu.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles